| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy rachunek wystawiony przez radcę za zastępstwo procesowe jest jego wynagrodzeniem ze stosunku pracy

Czy rachunek wystawiony przez radcę za zastępstwo procesowe jest jego wynagrodzeniem ze stosunku pracy

Jesteśmy spółdzielnią i zatrudniamy radcę prawnego na umowę o pracę na część etatu. Ostatnio radca wystawił nam rachunek – dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa procesowego. Jak należy potraktować taki przychód?

Jeżeli zatrudniają Państwo radcę prawnego wyłącznie na podstawie umowy o pracę, to dodatkowe wygrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa procesowego należy w całości doliczyć do przychodów radcy ze stosunku pracy. Natomiast w przypadku zawarcia z radcą prawnym odrębnej umowy cywilnoprawnej o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa sądowego, takie wynagrodzenie będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście.

UZASADNIENIE

Radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spółkach cywilnej lub jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, w których wspólnikami są radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę na podstawie przepisów ustawy z 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 126, poz. 1069 ze zm.).

Radca prawny wykonujący zawód na podstawie stosunku pracy ma prawo do wynagrodzenia i innych świadczeń określonych w układzie zbiorowym pracy lub w przepisach o wynagradzaniu pracowników, obowiązujących w jednostce organizacyjnej zatrudniającej radcę prawnego. Wynagrodzenie to nie może być niższe od wynagrodzenia przewidzianego dla stanowiska pracy głównego specjalisty lub innego równorzędnego stanowiska pracy. Jeżeli prawo do dodatków jest uzależnione od warunku kierowania zespołem pracowników, wymogu tego nie stosuje się do radcy prawnego. Radca prawny jest uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz zastępowanej przez niego strony lub tych kosztów przyznanych jej w ugodzie, postępowaniu polubownym, arbitrażu zagranicznym lub w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli koszty te zostały ściągnięte od strony przeciwnej. W państwowych jednostkach sfery budżetowej wysokość i termin wypłaty wynagrodzenia określa umowa cywilnoprawna (art. 224 ustawy o radcach prawnych).

Dodatkowe wynagrodzenie ze stosunku pracy

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Dodatkowe wynagrodzenie dla radcy z tytułu kosztów zastępstwa procesowego nie stanowi faktycznego zwrotu kosztów poniesionych przez radcę. Jest to wynagrodzenie, w stosunku do którego przepisy updof nie przewidują zwolnienia z podatku. Jeżeli radca prawny zawarł ze spółdzielnią tylko umowę o pracę, to dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa sądowego będzie stanowiło jego przychód ze stosunku pracy, który należy doliczyć do wynagrodzenia za pracę. Od sumy przychodów należy pobrać zaliczkę na podatek stosując pracownicze koszty uzyskania przychodów. Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego należy wykazać w PIT-11 łącznie z innymi przychodami ze stosunku pracy.

Takie stanowisko zajął m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola w interpretacji indywidualnej z 5 lipca 2007 r. (sygn. 1440RPŁ/415/81452/2007).

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »