| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 1 do 10 lipca 2011 r. W trakcie urlopu dowiedział się od kolegi, że 7 lipca zaplanowano w zakładzie pracy zebranie załogi, na którym miały być poruszane ważne zagadnienia dotyczące dalszego funkcjonowania zakładu oraz sytuacji załogi. Ponieważ pracownik był zainteresowany tą dyskusją, postanowił wybrać się 7 lipca na zebranie załogi. Jednocześnie kadrowa, korzystając z obecności tego pracownika, poprosiła go o podpisanie aneksu do umowy o pracę w zakresie przeniesienia go na inne stanowisko pracy. Pracownik podpisał porozumienie zmieniające i udał się do domu.

W takim przypadku nie może być mowy o zaliczeniu obecności pracownika w zakładzie do czasu pracy i tym samym naliczeniu mu za ten dzień normalnego wynagrodzenia za pracę zamiast wynagrodzenia urlopowego. Pracownik pojawił się na zebraniu załogi z własnej inicjatywy, a podpisanie przez niego porozumienia zmieniającego nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na ciągłość urlopu wypoczynkowego. Za ten dzień pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego.

PRZYKŁAD

Pracownikowi udzielono 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego od 20 czerwca do 3 lipca 2011 r. Pracodawca zadzwonił do pracownika 24 czerwca i odwołał go z urlopu wypoczynkowego 27 czerwca – w tym dniu pracownik miał obowiązek zgłosić się do pracy na ogólnozakładowe zebranie załogi. Po zebraniu pracownicy podpisywali aneksy do umów o pracę obniżające wynagrodzenia za pracę o 10% w związku z trudną sytuacją finansową zakładu. Pracownik stawił się 27 czerwca na zebraniu. Po jego zakończeniu podpisał porozumienie do umowy o pracę obniżające wynagrodzenie za pracę. Od 28 czerwca do 3 lipca br. pracownik w dalszym ciągu przebywał na urlopie wypoczynkowym udzielonym mu przez pracodawcę.

W takiej sytuacji 27 czerwca należy zakwalifikować jako dzień pracy i naliczyć normalne wynagrodzenie za pracę, wynikające z umowy o pracę. Wynagrodzenie za czas urlopu będzie przysługiwać pracownikowi wyłącznie za 8 dni urlopu wypoczynkowego, tj. za okresy przypadające od 20 do 26 czerwca i od 28 czerwca do 3 lipca 2011 r. Obowiązek stawienia się pracownika w zakładzie w trakcie urlopu powoduje przerwanie urlopu i konieczność ponownego doliczenia pracownikowi do puli urlopowej dnia, w którym został odwołany z urlopu i zobowiązany do stawienia się w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1542, art. 167 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »