| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym od 1 do 10 lipca 2011 r. W trakcie urlopu dowiedział się od kolegi, że 7 lipca zaplanowano w zakładzie pracy zebranie załogi, na którym miały być poruszane ważne zagadnienia dotyczące dalszego funkcjonowania zakładu oraz sytuacji załogi. Ponieważ pracownik był zainteresowany tą dyskusją, postanowił wybrać się 7 lipca na zebranie załogi. Jednocześnie kadrowa, korzystając z obecności tego pracownika, poprosiła go o podpisanie aneksu do umowy o pracę w zakresie przeniesienia go na inne stanowisko pracy. Pracownik podpisał porozumienie zmieniające i udał się do domu.

W takim przypadku nie może być mowy o zaliczeniu obecności pracownika w zakładzie do czasu pracy i tym samym naliczeniu mu za ten dzień normalnego wynagrodzenia za pracę zamiast wynagrodzenia urlopowego. Pracownik pojawił się na zebraniu załogi z własnej inicjatywy, a podpisanie przez niego porozumienia zmieniającego nie ma w tym przypadku żadnego wpływu na ciągłość urlopu wypoczynkowego. Za ten dzień pracownik ma prawo do wynagrodzenia urlopowego.

PRZYKŁAD

Pracownikowi udzielono 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego od 20 czerwca do 3 lipca 2011 r. Pracodawca zadzwonił do pracownika 24 czerwca i odwołał go z urlopu wypoczynkowego 27 czerwca – w tym dniu pracownik miał obowiązek zgłosić się do pracy na ogólnozakładowe zebranie załogi. Po zebraniu pracownicy podpisywali aneksy do umów o pracę obniżające wynagrodzenia za pracę o 10% w związku z trudną sytuacją finansową zakładu. Pracownik stawił się 27 czerwca na zebraniu. Po jego zakończeniu podpisał porozumienie do umowy o pracę obniżające wynagrodzenie za pracę. Od 28 czerwca do 3 lipca br. pracownik w dalszym ciągu przebywał na urlopie wypoczynkowym udzielonym mu przez pracodawcę.

W takiej sytuacji 27 czerwca należy zakwalifikować jako dzień pracy i naliczyć normalne wynagrodzenie za pracę, wynikające z umowy o pracę. Wynagrodzenie za czas urlopu będzie przysługiwać pracownikowi wyłącznie za 8 dni urlopu wypoczynkowego, tj. za okresy przypadające od 20 do 26 czerwca i od 28 czerwca do 3 lipca 2011 r. Obowiązek stawienia się pracownika w zakładzie w trakcie urlopu powoduje przerwanie urlopu i konieczność ponownego doliczenia pracownikowi do puli urlopowej dnia, w którym został odwołany z urlopu i zobowiązany do stawienia się w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1542, art. 167 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK