| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Czy niewypłacone wynagrodzenie chorobowe należy wykazać w świadectwie pracy

Firma zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umów terminowych. Dodatkowo, od kwietnia nie wypłaca wynagrodzeń ze względu na brak środków finansowych. Obecnie przygotowuje świadectwa pracy. W jaki sposób powinniśmy wypełnić odpowiednie punkty świadectwa pracy, jeżeli pracownicy przebywali na zwolnieniach chorobowych w kwietniu i w maju, i za czas niezdolności do pracy w tych miesiącach nie otrzymali wynagrodzenia chorobowego? Czy są to wciąż okresy nieskładkowe?

W ust. 4 pkt 10 świadectwa pracy należy ponadto wykazać przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe, określone w przepisach o emeryturach i rentach z FUS. Okresy nieskładkowe, obok składkowych, są również uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz przy obliczaniu ich wysokości. Do okresów nieskładkowych należy zaliczać m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy (art. 7 pkt 1 lit. a ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Jeżeli wynagrodzenie to nie zostało faktycznie wypłacone z przyczyn leżących po stronie pracodawcy z powodu braku środków finansowych, to nie ma uzasadnienia, aby okres tej niezdolności do pracy, za który pracownik nie otrzymał wynagrodzenia, uznać za okres nieskładkowy, a tym samym wykazać go w świadectwie pracy.

Potwierdził to również rzecznik prasowy ZUS w odpowiedzi z 4 i 18 maja br.: „(...) Ustawa mówi, że do okresów nieskładkowych zalicza się »okresy pobierania« świadczenia chorobowego. Stąd też wynagrodzenie czy zasiłek muszą być pobrane, by czas przebywania na zwolnieniu chorobowym zaliczyć w poczet okresów nieskładkowych”.

W razie niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych..., niezaspokojone roszczenia pracowników, którymi są m.in. wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, na wniosek poszkodowanego (pracownika) pokrywa Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeżeli fundusz dokona takiej wypłaty, były pracownik może zwrócić się do pracodawcy lub do sądu o sprostowanie wydanego wcześniej świadectwa pracy. Pracodawca nie mógł bowiem wykazać wcześniej w świadectwie pracy innego stanu faktycznego niż miał miejsce do dnia ustania stosunku pracy.

WAŻNE!

Jeżeli w razie niewypłacalności pracodawcy FGŚP dokona wypłaty wynagrodzenia za chorobę, pracownik może żądać od pracodawcy sprostowania wydanego wcześniej świadectwa pracy.

Potwierdził to również dyrektor Krajowego Biura FGŚP w piśmie z 25 maja 2011 r. (sygn. KB-P-022-8/PP/11) w odpowiedzi na pytanie dotyczące wypłaty świadczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 97 § 1, § 11, § 13, § 2 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • art. 7 pkt 1 lit. a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 12, art. 16 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »