| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

Tak, Państwa postępowanie jest prawidłowe. Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę zawierającego składniki, których wysokość można ustalić dopiero po zakończonym miesiącu, może przypadać 10. dnia następnego miesiąca.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy dają pracodawcy możliwość przesunięcia terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę, przy czym wypłata nie może nastąpić później niż w ciągu pierwszych 10 dni kolejnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). Wypłata wynagrodzenia w kolejnym miesiącu może nastąpić wówczas, gdy ustalenie pełnej wysokości takiego wynagrodzenia jest możliwe dopiero po zakończeniu miesiąca pracy, np. w przypadku pracowników otrzymujących część wynagrodzenia w formie prowizyjnej lub akordowej. W takiej sytuacji dopiero po zakończeniu miesiąca można ustalić wartość wykonanych prac akordowych lub obliczyć prowizję należną pracownikowi. Gdy jednak jego wynagrodzenie jest ustalone w stałej miesięcznej wysokości, która jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, przenoszenie terminu wypłaty na kolejny miesiąc jest nieuzasadnione. Wtedy wypłata powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu danego miesiąca. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca w aktach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę powinien precyzyjnie wskazać termin wypłaty wynagrodzenia. Nieprawidłowe jest posługiwanie się zwrotami „do końca miesiąca”, „do 10. następnego miesiąca”, gdyż nie wskazują one konkretnego dnia wypłaty pensji.

WAŻNE!

Wynagrodzenie pracownika ustalone w stałej miesięcznej wysokości powinno zostać wypłacone najpóźniej do końca danego miesiąca kalendarzowego.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1386 zł. Pracodawca ustalił w regulaminie termin wypłaty wynagrodzeń na 10. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Takie postanowienia regulaminu mogą zostać uznane za mniej korzystne od obowiązujących przepisów prawa pracy. Ponieważ pełna wysokość wynagrodzenia jest znana pracodawcy już na początku miesiąca, wynagrodzenie powinien wypłacić najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »