| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy

Zwrot kosztów używania prywatnego samochodu i telefonu zleceniobiorcy

Osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych coraz częściej korzystają ze świadczeń przyznawanych pracownikom, takich jak ekwiwalent za używanie prywatnego samochodu czy telefonu. Przyznanie przez zleceniodawcę tego rodzaju wypłat i świadczeń wiąże się z określonymi skutkami składkowo-podatkowymi.

Ryczałt za jazdy lokalne i „kilometrówka” w podróży

Zleceniodawca może przyznać zleceniobiorcy ryczałt za korzystanie z prywatnego samochodu w jazdach lokalnych na potrzeby zawartego zlecenia i lub/prowadzonej działalności. Wówczas strony powinny zawrzeć w tym zakresie stosowną umowę o użyczenie pojazdu. Umowa powinna określać w szczególności wysokość ryczałtu i zasady jego wypłaty.

Zwrot kosztów używania pojazdu na potrzeby zleceniodawcy następuje w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego jako iloczyn stawki za jeden kilometr i liczby przejechanych kilometrów. Przyznanie i wypłata ryczałtu następuje po złożeniu przez zleceniobiorcę pisemnego oświadczenia o używaniu prywatnego pojazdu na potrzeby zleceniodawcy. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni, w których zleceniobiorca nie wykonywał prac objętych umową lub nie dysponował pojazdem na potrzeby zleceniodawcy. Przyznany ryczałt jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do kwoty miesięcznego limitu lub do wysokości stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Natomiast świadczenie to w całości podlega opodatkowaniu.

WAŻNE!

Ryczałt przyznany zleceniobiorcy za używanie prywatnego pojazdu na rzecz zleceniodawcy jest zwolniony ze składek ZUS, ale podlega opodatkowaniu.

Wykorzystywanie pojazdu w innym celu niż do wykonania prac objętych umową lub do działalności prowadzonej przez zleceniodawcę powoduje, że wypłata ryczałtu pod względem zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów zleceniodawcy jest nieuzasadniona.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 1600 zł, zgodnie z umową od 1 kwietnia 2011 r. otrzymuje co miesiąc ryczałt za 700 kilometrów na jazdy lokalne na terenie Warszawy. Strony ustaliły stawkę za 1 km przebiegu pojazdu na poziomie 0,95 zł. Zleceniobiorca jest właścicielem samochodu o pojemności skokowej silnika 1100 cm3. Zawarta umowa jest jedynym tytułem do ubezpieczeń tej osoby. Zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Wiedząc, że stawka za 1 kilometr przebiegu pojazdu o pojemności silnika powyżej 900 cm3 zgodnie z rozporządzeniem z 25 marca 2002 r. wynosi 0,8358 zł, obliczamy wynagrodzenie do wypłaty.

Krok 1. Ustalenie faktycznej kwoty ryczałtu na jazdy lokalne:

700 km x 0,95 zł = 665 zł.

Krok 2. Ustalenie kwoty ryczałtu na jazdy lokalne według rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów używania pojazdów prywatnych do celów służbowych:

700 km x 0,8358 zł = 585,06 zł.

Krok 3. Ustalenie różnicy podlegającej oskładkowaniu:

665 zł – 585,06 zł = 79,94 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK