| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?

Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach.  Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe?

WAŻNE!

W umowie o pracę pracodawca powinien wskazać zarówno wynagrodzenie do wypłaty, jak i potrącenia publicznoprawne.

W uzasadnieniu SN wskazał art. 87 § 1 Kodeksu pracy, według którego z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu określone należności. Wynika z tego, że część podlegająca odliczeniu stanowi również element należnego pracownikowi wynagrodzenia za pracę. W opinii sądu, wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę jest w całości wierzytelnością pracownika i jako takie podlega zasądzeniu w rozstrzygnięciach sądowych. Zatem wierzytelność ta z tytułu zatrudnienia stanowi cały zarobek, łącznie z częścią przeznaczoną na obowiązkowe potrącenia, a więc zarówno zaliczka na podatek dochodowy, jak i składki na ubezpieczenia społeczne stanowią część wynagrodzenia za pracę i nie można ich pominąć w treści umowy o pracę.

Takie stanowisko zajął również Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy (sygn. GPP-364-4560-4-1/11/PE/RP):

„(...) Wynagrodzenie za pracę określone w umowie o pracę powinno obejmować całość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi łącznie z kwotami odliczeń, jakich pracodawca, działając w charakterze płatnika, obowiązany jest dokonywać na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy prawa pracy nie przewidują sankcji nieważności w przypadku, gdy jeden z warunków zatrudnienia został określony w umowie o pracę w sposób nieprawidłowy. W konsekwencji wskazanie w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia za pracę w kwocie netto nie wpływa na ważność zawartej umowy.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego określenia w umowie o pracę wysokości przysługującego pracownikowi wynagrodzenia za pracę, inspektor pracy, działając na podstawie art. 11 pkt 8 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, może skierować do pracodawcy wystąpienie wnosząc o usunięcie stwierdzonych naruszeń”.

WAŻNE!

Wskazanie w umowie o pracę wysokości wynagrodzenia za pracę w kwocie netto nie wpływa na ważność zawartej umowy.

Podstawa prawna

  • art. 18, art. 22, art. 29 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »