| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawo do odprawy rentowej

Prawo do odprawy rentowej

Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?

Tak, odprawę z tytułu nabycia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy należy wypłacić po rozwiązaniu stosunku pracy.

Pracownicy, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z art. 921 k.p. mają prawo do jednorazowej odprawy pieniężnej w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od lat pracy. Wysokość odprawy rentowej może być ustalona na wyższym poziomie zarówno przez przepisy wewnątrzzakładowe, jak i przepisy szczególne.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty pieniężnej odprawy pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Należy zaznaczyć, że zdarzenia te nie muszą następować równocześnie.

Sąd Najwyższy w uchwale z 4 czerwca 1991 r. stwierdził, że pracownik, który wypowiedział stosunek pracy i uzyskał rentę inwalidzką w związku z chorobą, która rozpoczęła się przed upływem okresu wypowiedzenia i trwała nieprzerwanie do chwili wyczerpania okresu zasiłkowego, ma prawo do odprawy przewidzianej w art. 28 ust. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (I PZP 17/91, OSNC 1992/3/37).

Należy również pamiętać, że prawo do odprawy przysługuje tylko raz. A zatem pracownik nie może jej ponownie otrzymać w przypadku podjęcia ponownego zatrudnienia. Stanowisko to potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r., w którym zaznaczył, że art. 921 § 2 k.p. stwierdzający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną nie może ponownie nabyć do niej prawa, oznacza, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe, a także, że uwzględnił fakt możliwości wielokrotnego, a nie jednorazowego przechodzenia pracowników na emeryturę lub rentę (III APa 53/98, Apel. – W-wa 1999/1/5).

W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony więcej niż u jednego pracodawcy, odprawa rentowa będzie mu przysługiwać w każdym z zatrudniających go zakładów pracy. Wysokość tych odpraw może być zróżnicowana w zależności od przepisów płacowych obowiązujących u danego pracodawcy. Pracownik, któremu nie wypłacono przysługującej odprawy, może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK