| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Prawo do odprawy rentowej

Prawo do odprawy rentowej

Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?

Tak, odprawę z tytułu nabycia prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy należy wypłacić po rozwiązaniu stosunku pracy.

Pracownicy, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z art. 921 k.p. mają prawo do jednorazowej odprawy pieniężnej w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia niezależnie od lat pracy. Wysokość odprawy rentowej może być ustalona na wyższym poziomie zarówno przez przepisy wewnątrzzakładowe, jak i przepisy szczególne.

Pracodawca ma obowiązek wypłaty pieniężnej odprawy pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Należy zaznaczyć, że zdarzenia te nie muszą następować równocześnie.

Sąd Najwyższy w uchwale z 4 czerwca 1991 r. stwierdził, że pracownik, który wypowiedział stosunek pracy i uzyskał rentę inwalidzką w związku z chorobą, która rozpoczęła się przed upływem okresu wypowiedzenia i trwała nieprzerwanie do chwili wyczerpania okresu zasiłkowego, ma prawo do odprawy przewidzianej w art. 28 ust. 1 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (I PZP 17/91, OSNC 1992/3/37).

Należy również pamiętać, że prawo do odprawy przysługuje tylko raz. A zatem pracownik nie może jej ponownie otrzymać w przypadku podjęcia ponownego zatrudnienia. Stanowisko to potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 8 października 1998 r., w którym zaznaczył, że art. 921 § 2 k.p. stwierdzający, że pracownik, który otrzymał odprawę emerytalną nie może ponownie nabyć do niej prawa, oznacza, że ustawodawca określił prawo do odprawy emerytalnej jako uprawnienie jednorazowe, a także, że uwzględnił fakt możliwości wielokrotnego, a nie jednorazowego przechodzenia pracowników na emeryturę lub rentę (III APa 53/98, Apel. – W-wa 1999/1/5).

W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony więcej niż u jednego pracodawcy, odprawa rentowa będzie mu przysługiwać w każdym z zatrudniających go zakładów pracy. Wysokość tych odpraw może być zróżnicowana w zależności od przepisów płacowych obowiązujących u danego pracodawcy. Pracownik, któremu nie wypłacono przysługującej odprawy, może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK