| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?

Jeżeli pracownicy spełniają warunki uprawniające do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego, przewidziane w regulaminie wynagradzania przejętego pracodawcy, to są Państwo zobowiązani do wypłaty tego świadczenia. Jeżeli nie zawarli Państwo z przejętym pracodawcą porozumienia o przejęciu zakładu pracy, mogą Państwo żądać od poprzedniego pracodawcy na podstawie art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego zwrotu połowy kwoty „trzynastki” wypłaconej przejętemu pracownikowi.

UZASADNIENIE

Zasady przyznawania „trzynastki” pracownikom sektora państwowego reguluje ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Pracodawca prywatny może przyznać pracownikom prawo do „trzynastki” i w tym zakresie stosować w części lub w całości powołaną ustawę. Natomiast ustalenia dotyczące szczegółowych warunków przyznania i wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego pracodawca powinien określić w przepisach wewnątrzzakładowych, tj. w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu.

WAŻNE!

Pracodawca prywatny może stosować w części lub w całości ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek budżetowych, jeśli zdecydował o tym w przepisach wewnątrzzakładowych.

Pracodawca, który przejął część innego zakładu pracy, staje się stroną w istniejących stosunkach pracy. Ponadto odpowiada solidarnie z poprzednim pracodawcą za jego zobowiązania wynikające ze stosunków pracy powstałe przed przejęciem pracowników.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 21 września 1995 r. (I PRN 60/95, OSNP 1996/7/100), ta odpowiedzialność obejmuje m.in. wypłatę wynagrodzenia, jak również innych świadczeń, których obowiązek realizacji wynika z obowiązujących w przejmowanym zakładzie układów zbiorowych pracy oraz regulaminów, gdyż te akty prawne, obok przepisów Kodeksu pracy i innych ustaw oraz postanowień umowy o pracę, stanowią również o treści stosunku pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »