| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?

W opisanej sytuacji poprzedni pracodawca przyznał pracownikom prawo do „trzynastki” na zasadach przewidzianych przepisami o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Zatem pracownicy nabyli prawo do tego świadczenia jeszcze u poprzedniego pracodawcy. W tym przypadku bez znaczenia pozostaje termin wypłaty „trzynastki”. Ważny jest moment, w którym pracownicy nabywają prawo do nagrody. Przepis art. 231 Kodeksu pracy wskazuje bowiem, że tylko za zobowiązania powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie. Dotychczasowy pracodawca nie odpowiada zatem za zobowiązania nowego pracodawcy powstałe po przejęciu zakładu pracy. W tym przypadku należy posiłkować się uzasadnieniem uchwały Sądu Najwyższego z 1 lutego 2000 r. (III ZP 20/99, OSNP 2000/13/51), w której wskazano, że „pracownik nabywa prawo do świadczenia uzależnionego od przepracowania określonego czasu w ostatnim dniu tak oznaczonego terminu (nie zaś w terminie wskazanym w przepisach jako dzień wypłaty świadczenia). Należy więc przyjąć, że pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia w ostatnim dniu roku, za który to świadczenie przysługuje”.

Prawo pracowników do wynagrodzenia rocznego (a tym samym zobowiązanie pracodawcy z tego tytułu) powstało 31 grudnia 2010 r. W omawianej sytuacji, w tym dniu pracownicy świadczyli jeszcze pracę na rzecz poprzedniego pracodawcy, a zatem zobowiązanie powstało przed przejęciem zakładu pracy. Przepisy o odpowiedzialności solidarnej będą więc miały zastosowanie, a nowy pracodawca będzie mógł żądać od poprzedniego zwrotu części wypłaconego świadczenia (nawet jeśli termin nabycia prawa do nagrody przypadnie po przejęciu zakładu, np. 31 maja 2011 r.).

Wskazana regulacja dotycząca odpowiedzialności solidarnej ma zastosowanie tylko do pracowników przejętych przez nowego pracodawcę. Wobec pozostałych zatrudnionych, związanych z nieprzejętą częścią zakładu pracy, odpowiedzialność ponosi wyłącznie dotychczasowy pracodawca.

Mimo że w Państwa zakładzie przepisy wewnętrzne nie przewidują wypłaty wskazanego świadczenia, mają Państwo obowiązek nadal stosować postanowienia regulaminu wynagradzania przejętego pracodawcy w stosunku do przejętych od niego pracowników. Zatem w tym przypadku tej grupy zatrudnionych należy naliczyć i wypłacić „trzynastkę”.

WAŻNE!

Nowy pracodawca jest zobowiązany stosować regulamin wynagradzania przejętego pracodawcy do przejętych pracowników tylko do czasu zmiany ich warunków pracy i płacy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »