| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”?

Solidarna odpowiedzialność pracodawców umożliwia uprawnionym pracownikom dochodzenie wykonania zobowiązania od każdego z nich albo od obu (dotychczasowego i aktualnego pracodawcy) w całości lub w części. Pracownikowi przysługuje zatem prawo wyboru, który spośród pracodawców będzie zobowiązany spełnić jego świadczenie. Pracownik może także wystąpić do sądu pracy z roszczeniem ze stosunku pracy zarówno wobec dotychczasowego, jak i nowego pracodawcy, niezaspokojonym przez dotychczasowego pracodawcę. Sąd pracy po uznaniu słuszności żądania pracownika jest zobowiązany wydać wyrok zasądzający należność dochodzoną przez pracownika od obu pozwanych pracodawców – przejętego i przejmującego.

Jeżeli jeden z pracodawców zaspokoi roszczeń pracowników, treść porozumienia o przejęciu zakładu pracy rozstrzygnie o tym, czy i w jakich częściach będzie on mógł żądać zwrotu wypłaconego świadczenia od drugiego pracodawcy. Mimo że nie istnieje obowiązek zawierania tego typu porozumień, to w praktyce są one często nawiązywane i służą zabezpieczeniu interesów pracodawców w przypadku planowanego przejęcia części lub całości zakładu pracy. W takim porozumieniu przejmujący pracodawca może zagwarantować sobie prawo regresu w stosunku do poprzedniego pracodawcy, np. przez zawarcie klauzuli, że w przypadku zaspokojenia przez niego roszczeń ze stosunku pracy powstałych przed przejęciem zakładu pracy poprzedni pracodawca zwróci mu wszelkie kwoty wypłacone z tego tytułu. Natomiast jakakolwiek próba wyłączenia solidarnej odpowiedzialności poprzedniego i nowego pracodawcy w takim porozumieniu jest nieskuteczna z uwagi na bezwzględnie obowiązujący charakter art. 231 Kodeksu pracy.

Przepis ten ustanawia tylko zasadę odpowiedzialności solidarnej pracodawców. Natomiast zasady rozliczeń między współdłużnikami odpowiedzialnymi solidarnie za zobowiązanie niezaspokojone przez jednego z nich określa art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy pracodawcy – przekazujący i przejmujący zakład pracy nie zawarli porozumienia co do wzajemnych rozliczeń z tytułu świadczeń spełnionych wobec pracowników objętych transferem przez jednego z nich.

WAŻNE!

Przepis o zasadach rozliczeń między współdłużnikami odpowiedzialnymi solidarnie za zobowiązanie niezaspokojone przez jednego z nich (art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego) ma zastosowanie tylko wówczas, gdy pracodawcy – przekazujący i przejmujący zakład pracy nie zawarli porozumienia co do wzajemnych rozliczeń z tytułu świadczeń spełnionych wobec pracowników objętych transferem przez jednego z nich.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »