| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Ustalanie wysokości dodatku stażowego

Jesteśmy pracodawcą w sektorze prywatnym. Wypłacamy pracownikom dodatek stażowy za okresy pobierania wynagrodzenia za chorobę, zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Za okres urlopu macierzyńskiego pracownicy nie mają prawa do tego dodatku. Jedna z naszych pracownic miała prawo do zasiłku chorobowego za okres od 1 do 29 maja br., a od 30 maja przysługuje jej zasiłek macierzyński. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić jej dodatek stażowy za okres pobierania zasiłku chorobowego?

Aby ustalić wysokość dodatku stażowego za okres pobierania zasiłku chorobowego, powinni Państwo podzielić kwotę dodatku należnego za cały miesiąc przez 30 i pomnożyć przez liczbę dni urlopu macierzyńskiego. Tak otrzymaną wartość należy odjąć od dodatku przysługującego pracownicy za cały miesiąc.

UZASADNIENIE

Dodatek za wieloletnią pracę (dodatek stażowy) jest elementem wynagrodzenia wypłacanym obligatoryjnie przez pracodawców pracownikom należącym do sfery budżetowej, np. urzędnikom państwowym (art. 22 ustawy o pracownikach urzędów państwowych). Pozostali pracodawcy mogą podjąć uznaniową decyzję o wypłacie tego składnika i swobodnie określić zasady jego przyznawania.

Wysokość dodatku stażowego jest najczęściej ustalana jako procent płacy zasadniczej i różnicowana w zależności od długości okresów zatrudnienia w danym zakładzie lub w danej branży.

Jeżeli, zgodnie z zapisami w obowiązujących u danego pracodawcy aktach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie wynagradzania) lub w umowach o pracę, dodatek stażowy jest wypłacany również przez okresy niezdolności do pracy czy innej usprawiedliwionej nieobecności, za którą przysługuje zasiłek bądź inne świadczenie z ubezpieczenia społecznego, to dodatek należy wypłacać w pełnej wysokości obok zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego.

Niekiedy z zasad przyznawania dodatku stażowego może wynikać, że przysługuje on jedynie za okresy wybranych rodzajów świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Może się więc zdarzyć, że dodatek za wieloletnią pracę będzie należny tylko za czas choroby i sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny. W takiej sytuacji dodatek stażowy nie będzie wypłacany np. za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Dodatek stażowy, który jest wypłacany za okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego, podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Należy jednak mieć na uwadze, że w podstawie wymiaru składek ZUS nie należy uwzględniać tylko tej części dodatku, która jest wypłacana za okresy otrzymywania ww. świadczeń.

WAŻNE!

Zwolnieniu ze składek ZUS podlega tylko ta część dodatku stażowego, która zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi jest wypłacana za okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »