| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Jego stawka godzinowa wynosi 10 zł/h. Dodatkowo przysługuje mu premia miesięczna w wysokości 500 zł, która od 1 października 2010 r. jest pomniejszana za czas choroby (jeśli pracownik choruje krócej niż połowę miesiąca, jest zmniejszana o 20 proc., a jeśli ponad połowę miesiąca – o 50 proc.). W zeszły roku pracownik chorował w październiku przez 5 dni i powtórnie w listopadzie przez 13 dni roboczych. Obecnie przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 21 kwietnia do 16 maja. Jak obliczyć należne pracownikowi świadczenie?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia za okres od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r. Do podstawy należy wliczyć premię w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

UZASADNIENIE

Za łącznie pierwszych 33 dni choroby w roku kalendarzowym (a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za 14 dni) pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane z funduszy pracodawcy (art. 92 Kodeksu pracy). Wynosi ono 80% podstawy wymiaru, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Począwszy odpowiednio od 34. lub 15. dnia choroby pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe, a także zasiłek chorobowy, należy wypłacać w terminach przyjętych do wypłaty wynagrodzeń za pracę (art. 64 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku (wynagrodzenia) chorobowego należnego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jest to wynagrodzenie po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą 13,71% z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, tj. w części pokrywanej przez pracownika. W przypadku Państwa pracownika będzie to średnia pensja z okresu od kwietnia 2010 r. do marca 2011 r.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub z przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Premia, którą otrzymuje pracownik, jest zmniejszana za czas choroby, w związku z czym należy ją uwzględniać w podstawie wynagrodzenia czy zasiłku chorobowego. Gdy pomniejszenie nie następuje w sposób proporcjonalny, premię należy uwzględniać w wysokości faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Aby wyliczyć kwotę zasiłku, najpierw należy wyznaczyć podstawę wymiaru, tj. ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. W tym okresie Państwa pracownik dwukrotnie chorował – raz w październiku 2010 r. 5 dni (40 godzin roboczych) i powtórnie w listopadzie 2010 r. 13 dni (104 godziny robocze).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK