| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Wynagrodzenie dla pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 8 kwietnia 2011 r. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Od 11 kwietnia do końca miesiąca pracownica będzie wykorzystywała zaległy urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie jest określone stałą stawką miesięczną. Czy w tej sytuacji należało wypłacić pracownicy pensję za kwiecień?

Pracodawca nie powinien wypłacić pracownicy wynagrodzenia za kwiecień. Przysługuje jej za ten miesiąc zasiłek macierzyński oraz wynagrodzenie urlopowe.

W sytuacji gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca, np. z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego czy urlopu macierzyńskiego, przysługuje mu tzw. wynagrodzenie częściowe. Zasady jego obliczania określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy Zatem, jeżeli w danym miesiącu pracownik np. przez kilkanaście dni przebywał na urlopie macierzyńskim oraz kilka dni na urlopie wypoczynkowym, wówczas aby prawidłowo obliczyć pensję, należy przeprowadzić następujące obliczenia:

● najpierw trzeba ustalić kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu macierzyńskiego,
następnie należy obliczyć kwotę zmniejszenia wynagrodzenia o okres urlopu wypoczynkowego,
● na końcu należy odjąć kwoty wynikające z powyższych obliczeń od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Warto podkreślić, że powyższe zasady stosuje się w sytuacji, gdy pracownik nie przepracuje całego miesiąca. Oznacza to, że pracownik musi przepracować przynajmniej jeden dzień. Natomiast pracownica, która cały miesiąc przebywa na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, nie przepracuje ani jednego dnia. Zatem jej pensji nie można obliczyć zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami wynagrodzenia częściowego. Pracownicy przysługuje za taki miesiąc: zasiłek za czas przebywania na urlopie macierzyńskim oraz wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna

§ 11 i 12 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2292 ).
● Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 174, poz. 1353.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK