| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za czas dyżuru

Wynagrodzenie za czas dyżuru

Pracownik podczas dyżuru pozostaje w dyspozycji pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy. Rozliczenie dyżuru zależy od tego, gdzie dyżur był pełniony – w domu czy w zakładzie pracy oraz czy w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Za dyżur pełniony w zakładzie pracy pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie (art. 1515 § 3 k.p.). Natomiast za czas dyżuru pełnionego w domu pracownikowi nie przysługuje ani czas wolny, ani wynagrodzenie. Dopiero gdy podczas jego trwania pracownik wykonywał pracę, czas przepracowany pracodawca wlicza do czasu pracy i powinien wypłacić pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia również dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

W przypadku gdy pracownik otrzymał czas wolny za okres dyżuru pełnionego poza domem, to odbiór czasu wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 18 zł. W marcu 2011 r. pełnił 8-godzinny dyżur w zakładzie pracy, za co pracodawca udzielił czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym czasowi dyżuru. Pracownik mimo odbioru czasu wolnego przepracował obowiązującą go liczbę godzin. Dlatego nie wpłynie to na wynagrodzenie pracownika za marzec. Pracownik jest wynagradzany stawką godzinową w wysokości 18 zł; jego wynagrodzenie pracodawca obliczy następująco:

184 (liczba godzin do przepracowania w marcu) + 8 (czas dyżuru) – 8 (czas wolny udzielony za dyżur) = 184 godz. x 18 zł = 3312 zł.

Obliczanie wynagrodzenia za gotowość do pracy podczas dyżuru

W przypadku gdy nie jest możliwe udzielenie pracownikowi czasu wolnego za pełniony dyżur, pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie.

W celu jego obliczenia, wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Ustaloną w ten sposób stawkę za 1 godzinę pracy należy pomnożyć przez liczbę godzin dyżuru. Takie same zasady obowiązują, jeżeli pracownik jest wynagradzany stawką godzinową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK