| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy

Ryczałt dla kierownika za pracę w nocy

Obecnie zatrudniamy w naszym zakładzie pracy 5 osób na stanowiskach kierowniczych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zamówień w najbliższym czasie zamierzamy zaproponować tym osobom pracę w godzinach nocnych. Czy tym pracownikom (pracujących na stałe w zakładzie pracy) możemy wypłacić dodatek za pracę w godzinach nocnych w formie ryczałtu?

Nie ma możliwości wypłacenia kierownikom pracującym na stałe w zakładzie pracy wynagrodzenia za pracę w porze nocnej w wysokości określonej ryczałtowo.

W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej (art. 1518 § 2 k.p.). A zatem ryczałtowa forma dodatku może być zastosowana wyłącznie do osób pracujących na stałe poza zakładem pracy. Wynagrodzenie dodatkowe za pracę w nocy dla pracowników pracujących na stałe w zakładzie pracy jest określane w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 1518 § 1 k.p.). W 2011 r. wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z 5 października 2010 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. – DzU nr 194, poz. 1288). Stawka ta ma charakter gwarantowany, co oznacza, że nie można określić jej na niższym poziomie. Nie istnieją natomiast przeszkody, aby określić ją na poziomie wyższym. W ten sposób pracodawca ma możliwość dostosowania wysokości dodatku do indywidualnych potrzeb pracowników danego zakładu pracy, co w pewnym sensie łagodzi zakaz wypłaty dodatku w formie ryczałtu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK