| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Rekompensata za pracę w wolną sobotę i niedzielę

Jeśli pracownik przyszedł do pracy w sobotę na 6 godzin i w niedzielę na 4 godziny (łącznie 10 godz.) i udzielono mu tylko jednego dnia wolnego, to jak należy rozliczyć takiego pracownika? Czy należy mu się wynagrodzenie za 2 godziny nadliczbowe (10 godz. przepracowanych – 8 godz. wolnych = 2 nadgodziny)? Czy też trzeba mu zapłacić za 4 godziny nadliczbowe – za niedzielę, a sobota jest zrekompensowana udzielonym dniem wolnym?

Pracownikowi za pracę w niedzielę przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy. Pracodawca wolnego dnia powinien udzielić w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 § 1 i 2 k.p.). Pełny dzień wolny za pracę w niedzielę przysługuje bez względu na liczbę przepracowanych przez pracownika godzin w tym dniu. W razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego pracodawca powinien dokonać stosownej rekompensaty finansowej. Pracownikowi takiemu przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę (art. 15111 § 2 k.p.). W tej sytuacji doszło także do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownikowi przysługuje prawo do kolejnego dodatku w wysokości 100% normalnej jego stawki (art. 1511 § 2 k.p.).

Przeciwko takiej interpretacji przepisów wypowiedział się jednak Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. (II PZP 11/05, OSNP 2006/11–12/170), stwierdzając, że w razie nieudzielenia przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym innego dnia wolnego od pracy w zamian za dozwoloną pracę, która była świadczona w niedzielę lub święto, pracownikowi przysługuje za każdą godzinę takiej pracy tylko jeden dodatek przewidziany w art. 15111 § 2 in fine lub § 3 k.p.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »