| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Odprawa dla kierownika

Odprawa dla kierownika

Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy?

Tak, odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom. Dotyczy to też pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym. Odprawa emerytalna jest świadczeniem powszechnym, przewidzianym w Kodeksie pracy, a więc każdy pracownik powinien ją otrzymać raz w życiu.

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia (art. 921 k.p.). Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Należy pamiętać, że odprawa emerytalno-rentowa nie przysługuje w przypadku umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. Do nabycia prawa do odprawy nie ma znaczenia także wymiar czasu pracy, rodzaj umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony), podstawa zatrudnienia (umowa o pracę, powołanie, mianowanie).

A zatem każdy rodzaj umowy o pracę upoważnia do otrzymania odprawy.

Przejście na emeryturę to inaczej zmiana statusu z pracownika na emeryta lub pracownika–emeryta na wyłącznie emeryta. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, choćby pobierała w trakcie zatrudnienia emeryturę, odchodząc z tej firmy, może domagać się wypłaty odprawy emerytalnej, chyba że już ją wcześniej pobrała.

Przy ustalaniu prawa pracownika do odprawy emerytalno-rentowej nie bierze się więc pod uwagę ani stażu pracy u pracodawcy, u którego pracownik przechodzi na emeryturę, ani ogólnego stażu pracy pracownika. Za to niezbędnym warunkiem nabycia prawa do odprawy jest faktyczne ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Prawo do odprawy rentowej nie jest uzależnione od rodzaju niezdolności do pracy powodującej jej przyznanie. Przysługuje ona pracownikowi bez względu na to, czy przechodzi na rentę z tytułu całkowitej czy tylko częściowej niezdolności do pracy. Nie jest istotna przyczyna powodująca niezdolność do pracy. Może to być więc choroba zawodowa, wypadek przy pracy, wypadek w drodze z pracy lub do pracy czy też niezdolność do pracy ze względu na ogólny stan zdrowia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK