| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

WAŻNE!

Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę.

W przypadku gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym, np. w sobotę, i za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny, w prowadzonej ewidencji czasu pracy należy jasno wskazać, za który dzień pracy pracownik otrzymał dzień wolny.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji brak obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę (22 stycznia) wynika z tego, że nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Jest to konsekwencja udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego (31 stycznia) za pracę w sobotę (22 stycznia). Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym nie zostanie wówczas obniżony w związku z jego chorobą 31 stycznia, ponieważ w tym dniu nie miał zaplanowanej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń 2011 r. wykonywał pracę w dniu wolnym 22 stycznia (sobota) przez 8 godzin. Za tę pracę pracownikowi udzielono innego dnia wolnego, tj. 31 stycznia. Pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 24 do 31 stycznia. Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego powoduje, że 160-godzinny wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w styczniu 2011 r. zostaje obniżony o liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie nieobecności spowodowanej chorobą zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Zatem wymiar ten należy obniżyć o 40 godzin za okres od 24 do 28 stycznia, w którym pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z rozkładem. Obniżenia nie można natomiast dokonać za 31 stycznia, ponieważ w tym dniu pracownikowi zaplanowano dzień wolny za pracę w sobotę. Po obniżeniu pracownik miał do przepracowania w styczniu 120 godzin i taką liczbę godzin przepracował łącznie z pracą w sobotę (23 stycznia). W związku z tym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a tym samym do pracy w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna

  • art. 129 § 1, art. 130 § 3, art. 1512–1513 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »