| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Czy pracownikowi, który chorował w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w sobotę przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Z powodu podtopień, jakie miały miejsce na terenie naszej firmy, zobowiązaliśmy kilku pracowników do pomocy przy usuwaniu skutków tego zalania w dniu wolnym 22 stycznia br. (sobota). W zamian za pracę w tym dniu wyznaczyliśmy im 31 stycznia jako dzień wolny. Jednak tego dnia jeden z pracowników przebywał na zwolnieniu lekarskim, a w naszym zakładzie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Czy musimy wypłacić pracownikowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę?

WAŻNE!

Bez względu na liczbę przepracowanych godzin w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za tę pracę.

W przypadku gdy pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym, np. w sobotę, i za pracę w tym dniu otrzymał inny dzień wolny, w prowadzonej ewidencji czasu pracy należy jasno wskazać, za który dzień pracy pracownik otrzymał dzień wolny.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji brak obowiązku wypłacenia pracownikowi dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych za pracę w sobotę (22 stycznia) wynika z tego, że nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Jest to konsekwencja udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego (31 stycznia) za pracę w sobotę (22 stycznia). Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym nie zostanie wówczas obniżony w związku z jego chorobą 31 stycznia, ponieważ w tym dniu nie miał zaplanowanej pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, w okresie rozliczeniowym obejmującym styczeń 2011 r. wykonywał pracę w dniu wolnym 22 stycznia (sobota) przez 8 godzin. Za tę pracę pracownikowi udzielono innego dnia wolnego, tj. 31 stycznia. Pracownik dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 24 do 31 stycznia. Przedłożenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego powoduje, że 160-godzinny wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w styczniu 2011 r. zostaje obniżony o liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie nieobecności spowodowanej chorobą zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Zatem wymiar ten należy obniżyć o 40 godzin za okres od 24 do 28 stycznia, w którym pracownik miał świadczyć pracę zgodnie z rozkładem. Obniżenia nie można natomiast dokonać za 31 stycznia, ponieważ w tym dniu pracownikowi zaplanowano dzień wolny za pracę w sobotę. Po obniżeniu pracownik miał do przepracowania w styczniu 120 godzin i taką liczbę godzin przepracował łącznie z pracą w sobotę (23 stycznia). W związku z tym nie doszło do przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, a tym samym do pracy w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna

  • art. 129 § 1, art. 130 § 3, art. 1512–1513 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »