| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

Wyrok sądu może zmienić wysokość wynagrodzenia

W wyjątkowych przypadkach sąd może narzucić pracodawcy, jakie wynagrodzenie ma co miesiąc wypłacać pracownikowi. Stanie się tak np. w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest zbyt niskie i jest powodem dyskryminacji pracownika.

Jednym z podstawowych elementów treści stosunku pracy, który powinien zostać określony w umowie o pracę, jest wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie pracownika musi być ustalone w taki sposób, aby odpowiadało rodzajowi wykonanej pracy oraz kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało zarówno ilość, jak i jakość świadczonej pracy.

Ustalając wysokość wynagrodzenia, pracodawca powinien pamiętać, że pracownicy mają prawo do tego samego wynagrodzenia za tę samą pracę lub za pracę o tej samej wartości.

Zasada ta obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą przyznawane pracownikom w formie pieniężnej. Nieuzasadnione różnicowanie wysokości wynagrodzenia za pracę naraża pracodawcę na zarzut dyskryminacji i może być powodem złożenia przez pracownika pozwu do sądu pracy. Pracownik, który udowodni przed sądem, że jego pensja jest niższa od pensji pozostałych pracowników, a wykonuje podobne czynności, może domagać się zmiany wynagrodzenia za pracę.

Ingerencja sądu w treść stosunku pracy

Co do zasady sądy nie mają kompetencji do ingerowania w treść umowy o pracę, a co za tym idzie, nie mogą ustalać wysokości wynagrodzenia pracownika. Określenie wysokości wynagrodzenia jest elementem umowy o pracę i w związku z tym, tak jak pozostałe jej postanowienia, musi zostać ukształtowane przez strony, a zatem przez pracownika i pracodawcę. Jednak zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r. (I PK 27/10) od powyższej zasady istnieje wyjątek. Sprawa, która stała się przedmiotem rozstrzygnięcia sądu, była wynikiem dochodzenia roszczeń z tytułu dyskryminacji płacowej przez pielęgniarkę zatrudnioną w jednym ze szpitali wojewódzkich.

W pozwie oraz podczas toczącego się postępowania pracownica podnosiła, że mimo wyższego wykształcenia z zakresu pielęgniarstwa i ponad 30-letniego stażu w zawodzie zarabiała gorzej od dwóch pozostałych pielęgniarek zatrudnionych w tej samej komórce organizacyjnej szpitala. Od sądu domagała się nie tylko zasądzenia na jej rzecz odszkodowania, ale także podniesienia wynagrodzenia zasadniczego. Sąd I instancji oddalił powództwo, stwierdzając, że pielęgniarka nie wykazała, jakie kryterium dyskryminacyjne zostało spełnione, a żądanie podwyższenia wynagrodzenia jest wygórowane.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »