| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego

Jak ustalać wysokość nagrody jubileuszowej dla chorującego pracownika samorządowego

Zatrudniamy w gimnazjum sprzątaczkę, która otrzymuje w stałych kwotach miesięcznych: wynagrodzenie zasadnicze 1400 zł, premię 140 zł i dodatek stażowy 280 zł. Pracownica nieprzerwanie choruje od lipca 2010 r. W czasie pobierania zasiłku chorobowego przysługuje jej tylko dodatek stażowy. Za kilka dni pracownica nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru przysługującej jej nagrody jubileuszowej – od sumy wynagrodzenia zasadniczego, dodatku stażowego i premii, czy tylko od dodatku stażowego?

Nagrodę jubileuszową dla pracowników samorządowych, jakim jest również zatrudniona przez Państwa sprzątaczka, należy obliczyć jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Kierujemy się przy tym zasadą, że zatrudniony powinien dostać nagrodę jubileuszową odzwierciedlającą wynagrodzenie, jakie by uzyskał w tym czasie za pracę. W podstawie wymiaru nagrody jubileuszowej powinni zatem Państwo uwzględnić wszystkie przysługujące pracownicy składniki wynagrodzenia, tj. wynagrodzenie zasadnicze, premię i dodatek stażowy.

UZASADNIENIE

Sprzątaczka zatrudniona na podstawie stosunku pracy w gimnazjum jest pracownikiem samorządowym. Pracownikom samorządowym przysługują nagrody jubileuszowe (art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Nagroda ta przysługuje za 35 lat pracy w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego.

Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej należy ustalać jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 38 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). W obliczeniach należy zatem stosować:

  • rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop,
  • rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop i pieniężnego ekwiwalentu za urlop należy stosować regułę, że zatrudniony powinien dostać takie wynagrodzenie, jakie by otrzymał za pracę w chwili korzystania z urlopu wypoczynkowego lub nabycia prawa do ekwiwalentu (art. 172 Kodeksu pracy w związku z art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych). Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy ustalać jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy ze zmianami określonymi w § 15–18 rozporządzenia urlopowego (tzn. że w odróżnieniu od zasad ustalania wynagrodzenia urlopowego w podstawie ekwiwalentowej należy uwzględniać składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc i należy uzupełnić podstawę wymiaru, gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu).

Ustalając podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej nie należy jej dzielić przez współczynnik ekwiwalentowy, lecz poprzestać na ustaleniu średniej arytmetycznej miesięcznej (uchwała SN z 9 maja 2010 r., III ZP 12/00, OSNP 2000/22/806). Następnie tak uzyskaną średnią należy pomnożyć przez wysokość procentową nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi.

WAŻNE!

Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej należy ustalać jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »