| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Jeżeli na koniec grudnia pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe, a niezdolność do pracy pracownika trwa nieprzerwanie, to wraz z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego okres 33 lub 14 dni powinien być liczony od początku.

Podstawę obliczania wynagrodzenia przysługującego za okres niezdolności do pracy stanowi przeciętne wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymał w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania. Ustala się je, dzieląc wynagrodzenie ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których to wynagrodzenie zostało osiągnięte, czyli przez 12 lub mniejszą liczbę miesięcy, jeżeli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż rok.

Obliczanie wynagrodzenia chorobowego za część miesiąca

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to w celu obliczenia przysługującego wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien pomniejszyć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, a następnie podzielić przez 30.

Otrzymaną kwotę będącą wynagrodzeniem za 1 dzień choroby należy pomnożyć przez liczbę dni choroby, a następnie przez 80% lub 100%. Otrzymana kwota jest wynagrodzeniem chorobowym przysługującym pracownikowi za dni, w których był niezdolny do pracy.

Sposób obliczenia wynagrodzenie za pozostałą, przepracowaną część miesiąca określa § 11 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. W celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowane dni w miesiącu pracodawca powinien podzielić miesięczne wynagrodzenie przez 30. Otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, a następnie wyliczoną kwotę wynagrodzenia chorobowego odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi wynagrodzenie pracownika za dni, w których pracował.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »