| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Dwa lata temu prezesem spółki została osoba będąca już jej pracownikiem. Była ona zatrudniona na czas nieokreślony. W umowie o pracę postanowiono, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji. Po dwóch latach osoba ta została odwołana z funkcji prezesa i wróciła na poprzednie stanowisko pracy. Czy przysługuje jej wynagrodzenie z poprzedniego stanowiska pracy? Czy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające?

Skoro strony wcześniej ustaliły, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu nie będzie przysługiwało po odwołaniu, zatem w tej sytuacji pracodawca nie jest zobowiązany do dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Określając w umowie o pracę, że pracownik obejmuje funkcję prezesa zarządu oraz że wynagrodzenie za jej pełnienie będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji, pracodawca i pracownik zmienili treść dotychczasowego stosunku pracy w zakresie stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia. Wprowadzona zmiana miała charakter czasowy – do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji prezesa zarządu. Oznacza to, że po odwołaniu z funkcji pracownik wraca na poprzednio zajmowane stanowisko pracy i ma prawo do wynagrodzenia w ustalonej poprzednio wysokości (por. uzasadnienie wyroku SN z 5 lipca 2007 r., sygn. akt III PK 20/07, OSNP 2008/17-18/253).

Jeżeli jednak w okresie sprawowania funkcji prezesa wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki, wówczas pracodawca powinien podwyższyć wynagrodzenie byłemu prezesa.

W tej sytuacji zachowanie pensji w dotychczasowej wysokości byłoby nieuzasadnione i dyskryminujące. Zmiany wysokości wynagrodzenia należy dokonać za pomocą porozumienia zmieniającego w formie pisemnej (art. 29 § 4 k.p.). Często jednak do zawarcia porozumienia dochodzi w sposób dorozumiany, np. pracownik dowiaduje się, że otrzymał podwyżkę pensji z „paska wypłaty” i przyjmuje to z zadowoleniem. W takich przypadkach uważa się, że zgodną wolą stron była zmiana dotychczasowych warunków wynagradzania.

Analogicznie należy postąpić w sytuacji, gdy w firmie przeprowadzono obniżki wynagrodzeń, np. aby uniknąć zwolnień grupowych. Pozostawienie wynagrodzenia byłego prezesa w niezmienionej wysokości byłoby wówczas sprzeczne z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu. Zmienioną wysokość wynagrodzenia należy wprowadzić porozumieniem zmieniającym, a w razie braku zgody pracownika – wypowiedzeniem warunków płacy. Jeżeli pracownik nie przyjąłby nowych warunków, wówczas umowa o pracę rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast były prezes zaakceptowałby zmniejszenie swojego wynagrodzenia, wówczas pozostała treść umowy o pracę pozostanie niezmieniona.

Podstawa prawna

  • Art. 29 § 4, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »