| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji.

Zmieniając wynagrodzenie pracownika, należy pamiętać, że istnieje obowiązek zatwierdzenia wszelkiego rodzaju zmian przez obie strony stosunku pracy. Dotyczy to nie tylko zmniejszenia wysokości wynagrodzenia, ale również jego podwyższenia. Sąd Najwyższy (SN) orzekł, że zmiana warunków wynagrodzenia na korzyść pracownika, polegająca na przyznaniu mu wyższego wynagrodzenia, wymaga dla swej skuteczności jego wyraźnej lub dorozumianej zgody (wyrok z 21 października 2003 r., sygn. akt I PK 512/02, OSNP 2004/22/380). Ponadto zmiana wysokości wynagrodzenia ustalonego w umowie o pracę wymaga złożenia zgodnego oświadczenia woli stron stosunku pracy (art. 11 k.p.), do którego może dojść w trybie ofertowym lub negocjacyjnym (art. 70 § 1 lub art. 72 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.; wyrok z 28 lutego 2006 r., sygn. akt II PK 186/05, OSNP 2007/1-2/8).

Pisemne potwierdzenie

Wszelkiego rodzaju zmiany uposażenia wymagają odpowiedniego pisemnego ich potwierdzenia. W takich przypadkach należy sporządzić bądź wypowiedzenie zmieniające warunki wynagrodzenia, bądź zawrzeć z pracownikiem porozumienie stron zmieniające umowę o pracę w zakresie wynagrodzenia. Pracodawcy często jednak przy zmianie wysokości wynagrodzenia wręczają pracownikom zamiast wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia aneksy do umów o pracę, w których pracownicy są informowani o zmianie ich zarobków.

Trzeba też pamiętać, że pracodawca ma obowiązek wypowiedzieć warunki wynagrodzenia lub zawrzeć z pracownikiem porozumienie stron, nawet gdy przyznano mu wyższe wynagrodzenie. Nie zawsze podwyższenie wynagrodzenia będzie bowiem dla pracownika sytuacją korzystną (przykład 1).

Pracodawca powinien mieć tego świadomość. W takich przypadkach zaleca się, aby pracodawca nie wręczał pracownikowi aneksu do umowy o pracę, tylko albo zawarł z pracownikiem porozumienie stron zmieniające wysokość wynagrodzenia lub dokonał wypowiedzenia warunków wynagrodzenia – tak, aby pracownik mógł ewentualnie odmówić przyjęcia oferowanych warunków.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK