| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji.

PRZYKŁAD 1: Utrata renty na dziecko

Pracodawca wręczył pracownicy aneks do umowy o pracę, w którym zawarł informację, że od 1 grudnia 2010 r. przyznaje pracownicy wyższe wynagrodzenie. Pracodawcy wydawało się, że zwiększenie wysokości wynagrodzenia będzie dla pracownicy korzystne. Okazało się jednak, że wcale z tego faktu nie była zadowolona. Pracownica pobierała rentę na dziecko, a przyznanie podwyżki będzie oznaczało, że w związku z wysokim wynagrodzeniem wypłata renty zostanie wstrzymana. Gdyby pracodawca zaproponował porozumienie stron w tej sprawie, kobieta mogłaby rozważyć, czy zmianę zaakceptować, czy nie.

PRZYKŁAD 2: Styczniowa decyzja o podwyżce od listopada

Pracodawca 3 stycznia 2011 r. uznał, że chce pracownikom podwyższyć wynagrodzenia od 1 grudnia 2010 r. Pracownicy wyrazili zgodę na podwyżkę i pracodawca zawarł z nimi porozumienia stron zmieniające umowy o pracę w zakresie wysokości wynagrodzenia. Taka sytuacja jest jak najbardziej dopuszczalna. Pracodawca może dokonać zmiany wynagrodzenia z datą wsteczną.

PRZYKŁAD 3: Przekroczenie progu podatkowego

Pracownik do końca października 2010 r. uzyskał dochód w wysokości 80 345,34 zł. Od 1 listopada 2010 r. pracodawca przyznał pracownikowi podwyżkę wynagrodzenia. Gdyby pracownik jej nie otrzymał, dochód nie przekroczyłby wysokości pierwszego progu podatkowego (wynoszącego 85 528 zł) i jego wynagrodzenie byłoby opodatkowane 18% stawką podatku. Jednak zmiana wysokości wynagrodzenia spowodowała w listopadzie 2010 r. przekroczenie pierwszego progu podatkowego i wynagrodzenie pracownika należało opodatkować 32% stawką.

PRZYKŁAD 4: Wypłaty każdego 5. dnia miesiąca

W zakładzie pracy pracodawca ustalił termin wypłaty wynagrodzenia na 5. dzień następnego miesiąca. Pracownik do 5 grudnia 2010 r. uzyskał dochód w wysokości 84 679 zł, czyli mieszczący się w pierwszym przedziale skali podatkowej. Z 1 grudnia 2010 r. pracodawca zawarł z pracownikiem porozumienie stron zmieniające umowę o pracę w zakresie wysokości wynagrodzenia, podnosząc mu wynagrodzenie zasadnicze do 15 tys. zł brutto. Ponieważ wypłata za grudzień 2010 r. zostanie wypłacona 5 stycznia 2011 r., podwyżka nie spowoduje naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych według wyższej stawki z drugiego progu podatkowego, tj. 32%. W 2010 r. nie będzie już bowiem wypłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie za grudzień 2010 r. wypłacone w styczniu 2011 r. będzie stanowiło przychód uzyskany w 2011 r. i na razie zaliczka na podatek będzie obliczana według stawki z pierwszego przedziału skali podatkowej.

PRZYKŁAD 5: Opłacanie składek przez cały rok

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikom 8. dnia następnego miesiąca. Do 8 grudnia 2010 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie podlegające naliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w wysokości 90 345,67 zł. Od 1 grudnia 2010 r. pracodawca zawarł z pracownikiem porozumienie zmieniające wysokość wynagrodzenia na 8 tys. zł brutto. Ponieważ wypłata wynagrodzenia za grudzień 2010 r. zostanie pracownikowi wypłacona 8 stycznia 2011 r., płatnik składek nie może zaprzestać naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, bowiem w 2010 r. nie zostanie pracownikowi wypłacone żadne wynagrodzenie. Fakt, iż łączne wynagrodzenie, które pracownik otrzyma za 2010 r., przekroczy limit ograniczający podstawę naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest wyższe od kwoty 94 380 zł (w przykładzie będzie to 98 345,67 zł), nie spowoduje zaprzestania opłacania składek, bowiem w tym przypadku liczy się data wypłacania wynagrodzenia, a nie okres, jakiego dotyczy.

Podstawa prawna

  • Art. 183c, 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
  • Art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK