| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji.

Zaprzestanie naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest możliwe na wniosek ubezpieczonego, płatnika lub ZUS. Jeśli pracodawca ustali z dokumentacji płacowej, że nastąpiło przekroczenie limitu, zaprzestaje naliczania składek od nadwyżki ponad limit. Jeśli pracownik uzyskuje dochody również z innego źródła i wie, że w związku z uzyskanym wynagrodzeniem nastąpi przekroczenie limitu ograniczającego naliczanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ma obowiązek poinformowania płatników składek o konieczności zaprzestania naliczania składek. Pracownik powinien w takim przypadku złożyć oświadczenie, na podstawie którego pracodawca zaprzestanie naliczania składek. W praktyce bywa to czasem kłopotliwe, bowiem nie zawsze pracownik informuje pracodawcę o tym fakcie w odpowiednim momencie i może się okazać, że zaprzestanie opłacania składek zostało dokonane za późno lub za wcześnie. Jeśli jednak ubezpieczony w oświadczeniu poda dane niezgodne ze stanem faktycznym, odpowiedzialność za to ponosi sam ubezpieczony i w przypadku wystąpienia niedopłaty, będzie zobowiązany do spłaty całości zadłużenia. Dla pracodawcy pojawi się jednak obowiązek korygowania dokumentów i naliczenia wynagrodzenia. Informację o przekroczeniu limitu może również przekazać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Bez dyskryminacji

Pracodawca przy zmianie wynagrodzenia, zarówno na wyższe, jak i dokonując jego zmniejszenia, powinien tego dokonać tak, aby nie dyskryminować pozostałych pracowników.

Podwyższenie wynagrodzenia nie powinno być zaproponowane tylko jednemu pracownikowi, jeżeli pozostali wykonują pracę na takim samym stanowisku i posiadają takie same kwalifikacje i umiejętności. To samo dotyczy zmniejszania wynagrodzenia – nie należy dokonywać obniżenia wynagrodzenia tylko jednemu pracownikowi, skoro pozostali pracownicy wykonują to samo i nie ma żadnych przesłanek, aby wynagrodzenia pracownika zostało obniżone.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK