| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji.

Zmiana z datą wsteczną

Zmiana wynagrodzenia nie musi być dokonana tylko od bieżącego miesiąca. W przepisach dotyczących wynagradzania pracowników nie ma mowy o tym, aby nie można było dokonać zmiany wysokości wynagrodzenia z datą wsteczną (przykład 2).

Podatek dochodowy

Podwyższenie wynagrodzenia dla pracownika zwłaszcza pod koniec roku może się przyczynić do tego, że przychód pracownika przekroczy pierwszy próg skali podatkowej. W konsekwencji jego dochód będzie opodatkowany wyższą stawką podatku dochodowego od osób fizycznych, co oznacza konieczność odprowadzenia wyższej zaliczki (przykład 3).

Pracownik, który otrzyma podwyżkę na tyle dużą, że spowoduje to wkroczenie w drugi próg podatkowy, może się ubiegać o utrzymanie stawki podatku na wcześniejszym niższym poziomie. Taką możliwość ma pracownik, który zamierza łącznie z małżonkiem opodatkować swoje dochody za dany rok podatkowy. Może on złożyć pracodawcy oświadczenie, w którym go poinformuje, że jego dochody będą opodatkowane łącznie z dochodami małżonka i w związku z tym prosi pracodawcę o naliczanie podatku według stawki obowiązującej dla pierwszego progu podatkowego, tj. 18%. Wówczas, mimo przekroczenia pierwszego progu podatkowego, pracodawca będzie naliczał pracownikowi zaliczki na podatek w wysokości 18%. Jeśli pracodawca ustalił wypłatę wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca, to dokonując pod koniec roku podwyższenia wynagrodzenia dla pracownika, którego wynagrodzenie jest bliskie przekroczenia pierwszego progu podatkowego, nie zawsze będzie to skutkowało naliczeniem wyższego podatku (przykład 4).

Składki na ubezpieczenia i FEP

Wysokie wynagrodzenie pracownika w ciągu roku może wpłynąć na wysokość składek odprowadzanych do ZUS. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (od 1 stycznia 2010 r. również składek na Fundusz Emerytur Pomostowych) w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach. Limit rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2010 r. wynosi 94 380 zł (MP z 2009 r. nr 80, poz. 997). Do momentu osiągnięcia górnej granicy limitu składek płatnicy powinni naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Po osiągnięciu tego limitu, aż do końca roku kalendarzowego, składki nie powinny być naliczane. Limit dotyczy wynagrodzenia wypłaconego w danym roku kalendarzowym, a nie wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy (przykład 5). Ustalając roczny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, uwzględnia się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Nie ma znaczenia, jakiego okresu wynagrodzenie dotyczy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK