| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?

Pracownikowi wykorzystującemu urlop wypoczynkowy należy wypłacić wynagrodzenie w polskich złotych.

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy i wykształcenia pracownika i wynosi 20 lub 26 dni. Staż urlopowy ustala się, sumując wszystkie okresy pozostawania w zatrudnieniu bez względu na sposób jego ustania i przerwy w zatrudnieniu. Do tego stażu wlicza się także niektóre okresy niepozostawania w stosunku pracy, które z mocy przepisów Kodeksu pracy i przepisów szczególnych mają wpływ na wymiar urlopu.

Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu ustalania wynagrodzenia za czas urlopu zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

1 listopada 2010 r. pracownik powrócił do kraju i gdyby przystąpił do świadczenia pracy, otrzymywałby wynagrodzenie w złotówkach. Jednak pracownik po powrocie do kraju z oddelegowania zza granicy rozpoczął wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 172 k.p. za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Pracownik powinien więc otrzymać za czas urlopu wypoczynkowego wynagrodzenie, które będzie płatne w złotówkach.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »