| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika

Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika

Prawo pracy przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: za mienie powierzone oraz za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Z tytułu każdej z tych odpowiedzialności pracodawcy przysługuje od pracownika odszkodowanie.

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone i za szkodę wyrządzoną pracodawcy została uregulowana w przepisach Kodeksu pracy w odmienny sposób. W przypadku szkody w mieniu powierzonym odszkodowanie należne pracodawcy obejmuje pełną wysokość szkody. Natomiast w przypadku szkody materialnej wyrządzonej z winy nieumyślnej odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika jest ograniczona do rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę (nie obejmuje utraconych korzyści) oraz do 3-miesięcznego wynagrodzenia należnego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Ograniczenia, o jakich mowa wyżej, nie mają zastosowania w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika.

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, ponosi odpowiedzialność materialną za szkodę powstałą w tym mieniu w pełnej wysokości (art. 124 Kodeksu pracy). Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 1988 r. (IV PR 15/88, OSNC 1989/12/208), w przypadku odpowiedzialności pracownika za niedobór w mieniu powierzonym przez szkodę w pełnej wysokości należy rozumieć szkodę wyliczoną w cenach detalicznych.

Wysokość odszkodowania za szkodę w mieniu powierzonym należy obniżyć w przypadku, gdy sprawowanie nadzoru nad tym mieniem jest utrudnione, a w szczególności:

  • gdy mienie znajduje się w pomieszczeniach, do których ze względu na potrzeby prawidłowej obsługi konsumentów (interesantów) mają dostęp również pracownicy innych działów albo inne osoby, a zwłaszcza w placówkach handlowych, w których nabywcy mają swobodny dostęp do towarów, oraz gdy przyjmowanie towarów odbywa się bez przerywania obsługi nabywców,
  • w magazynach, sklepach i punktach usługowych, w których praca trwa dłużej niż na jedną zmianę lub w których obsada wynosi co najmniej 5 osób.

Gdy szkoda w powierzonym mieniu powstała w innych okolicznościach niż wskazane wyżej, wysokość odszkodowania może być w wyjątkowej sytuacji obniżona, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na zasady współżycia społecznego (§ 6 rozporządzenia w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK