| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie?

Tak. Jeżeli pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14 godzin, to za 2 nadgodziny można na jego wniosek udzielić mu czasu wolnego w wymiarze 2 godzin. Będzie mu również przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.

W systemie równoważnym możliwa jest przedłużona praca nawet do 12 godzin na dobę. Co ważne, praca ta musi być następnie zrekompensowana czasem wolnym. Praca w systemie równoważnym nie oznacza, że dopiero wykonywanie swoich obowiązków w 13. godzinie pracy będzie stanowiło pracę nadliczbową. Wszystko zależy od tego, jak pracodawca zaplanuje pracownikowi pracę. Jeżeli na dany dzień będzie on miał przykładowo zaplanowaną pracę na 8 godzin, to już ewentualna 9. godzina będzie godziną nadliczbową. Natomiast w sytuacji gdy pracownikowi z harmonogramu czasu pracy wynika, że na dany dzień ma zaplanowane 12 godzin, dopiero 13. godzina i ewentualne kolejne będą godzinami nadliczbowymi.

W systemie równoważnym możliwy jest jeszcze jeden wariant, mianowicie pracownik ma zaplanowaną pracę na mniej niż 8 godzin, np. na 4 i okazuje się, że musi pracować więcej. W takiej sytuacji praca ponad 4 godziny, a przez mniej niż 8 nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Będzie to praca, za którą trzeba będzie zapłacić normalne wynagrodzenie, bez dodatku. Dopiero zaś praca powyżej 8. godziny będzie pracą w nadgodzinach, którą będzie trzeba odpowiednio zrekompensować.

Rekompensata pracy w nadgodzinach może przybrać kilka wariantów:

•  zapłata stosownego dodatku,

•  udzielenie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy (1 nadgodzina – 1,5 godziny czasu wolnego oraz należy zmieścić się w danym okresie rozliczeniowym),

•  udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika (1 nadgodzina – 1 godzina czasu wolnego i rekompensata może nastąpić w dowolnym terminie wskazanym przez pracownika, a więc także po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiła dodatkowa praca).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK