| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie?

Niezależnie od formy rekompensaty pracownikowi zawsze należy się normalne wynagrodzenie za dodatkową pracę.

W związku z tym, jeżeli tak jak w pytaniu pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14, za 2 nadgodziny można pracownikowi udzielić czasu wolnego na jego wniosek, z tym że będzie mu wciąż przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.

W podanym przykładzie pojawia się jednak jeszcze jeden problem. Co do zasady w każdej dobie pracownik powinien mieć zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy. Ponieważ doba ma 24 godziny, maksymalna liczba godzin pracy w danej dobie, tak aby zapewnić odpoczynek dobowy – to 13. W związku z tym dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy dobowy wymiar nadgodzin to maksymalnie 5, a w przypadku pracownika pracującego w systemie równoważnym, który w danym dniu ma pracować 12 godzin, to tylko 1 godzina. Praca przez 14 godzin spowoduje, że pracodawca nie zapewni pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Złamanie tej zasady jest możliwe jedynie w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Jeżeli więc 14-godzinna praca była wykonywana z innych powodów niż wskazane powyżej, pracodawca dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Natomiast gdy niższa liczba godzin odpoczynku dobowego jest uzasadniona powyższymi przesłankami, pracodawca musi oddać pracownikowi 1 godzinę równoważnego odpoczynku. Udzielenie równoważnego okresu odpoczynku może polegać wyłącznie na obniżeniu czasu pracy w innym dniu pracy pracownika. Będzie to oznaczać, że w innym dniu będzie mógł on przyjść 1 godzinę później do pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK