| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie?

Niezależnie od formy rekompensaty pracownikowi zawsze należy się normalne wynagrodzenie za dodatkową pracę.

W związku z tym, jeżeli tak jak w pytaniu pracownik miał zaplanowaną pracę na 12 godzin, ale pracował de facto 14, za 2 nadgodziny można pracownikowi udzielić czasu wolnego na jego wniosek, z tym że będzie mu wciąż przysługiwało normalne wynagrodzenie za 2 godziny dodatkowej pracy.

W podanym przykładzie pojawia się jednak jeszcze jeden problem. Co do zasady w każdej dobie pracownik powinien mieć zapewniony 11-godzinny odpoczynek dobowy. Ponieważ doba ma 24 godziny, maksymalna liczba godzin pracy w danej dobie, tak aby zapewnić odpoczynek dobowy – to 13. W związku z tym dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy dobowy wymiar nadgodzin to maksymalnie 5, a w przypadku pracownika pracującego w systemie równoważnym, który w danym dniu ma pracować 12 godzin, to tylko 1 godzina. Praca przez 14 godzin spowoduje, że pracodawca nie zapewni pracownikowi 11-godzinnego odpoczynku dobowego. Złamanie tej zasady jest możliwe jedynie w przypadku pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. Jeżeli więc 14-godzinna praca była wykonywana z innych powodów niż wskazane powyżej, pracodawca dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Natomiast gdy niższa liczba godzin odpoczynku dobowego jest uzasadniona powyższymi przesłankami, pracodawca musi oddać pracownikowi 1 godzinę równoważnego odpoczynku. Udzielenie równoważnego okresu odpoczynku może polegać wyłącznie na obniżeniu czasu pracy w innym dniu pracy pracownika. Będzie to oznaczać, że w innym dniu będzie mógł on przyjść 1 godzinę później do pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK