| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

Mają Państwo obowiązek sporządzić informację PIT-11 za cały okres zatrudnienia pracownika w 2010 r., tj. od stycznia do października. W informacji należy uwzględnić łączną sumę przychodów osiągniętych przez pracownika zarówno u poprzedniego pracodawcy, jak i w Państwa zakładzie.

UZASADNIENIE

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, które trwają nadal (art. 231 Kodeksu pracy). Zatem przy przejęciu dotychczasowy pracodawca nie sporządza świadectw pracy, ale przekazuje akta osobowe przejmowanych pracowników nowemu pracodawcy.

Z punktu widzenia pracowników również nic się nie zmienia. Zarówno dotychczasowa treść stosunku pracy, jak i nabyte u poprzedniego pracodawcy prawa oraz świadczenia pozostają bez zmian. W razie przejęcia zakładu pracy lub jego części przez nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, a więc wstępuje również w obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma w związku z tym m.in. obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i sporządzać stosowne informacje w tym zakresie.

Wobec przejęcia pracowników w rozumieniu art. 231 Kodeksu pracy stosunek pracy nie ustaje, a tym samym nie ustaje obowiązek obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki te przejmuje nowy pracodawca. Ustalając wysokość należnej zaliczki na podatek nowy pracodawca – płatnik powinien uwzględnić dochody przejmowanego pracownika za cały okres zatrudnienia w danym roku podatkowym, a więc również te osiągnięte u przejętego pracodawcy.

reklama

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »