| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Dopłata pracownika

W niektórych przypadkach świadczenia dla pracowników w postaci szczepień są zwolnione ze składek ZUS. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki:

  • opłacanie przez firmę szczepień dla pracowników jest zagwarantowane w układzie zbiorowym bądź przepisach wewnątrzzakładowych i
  • zatrudnieni partycypują, choćby w niewielkiej części, w kosztach tych szczepień (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Gdy szczepionka jest częściowo odpłatna, przychodem pracownika do celów podatkowych jest różnica między wartością tego świadczenia (wynikającą np. z faktury wystawionej przez placówkę medyczną) a odpłatnością ponoszoną przez zatrudnionego.

Pracodawca zaproponował swoim pracownikom sfinansowanie szczepień przeciw grypie. Zanim to zrobił, w regulaminie wynagradzania wprowadził zapis, zgodnie z którym każdego roku w październiku i listopadzie będzie prowadzona akcja szczepień, częściowo finansowanych przez pracowników. W drugiej połowie października 2010 r. do szczepień przystąpili wszyscy zatrudnieni, dopłacając do szczepionek po 5 zł. Jednostkowa wartość szczepienia figurująca na fakturze z placówki medycznej wyniosła 50 zł. W takiej sytuacji opłacone przez pracodawcę szczepienie nie będzie podstawą do naliczenia składek ZUS. Jednak jego wartość pomniejszona o 5 zł dopłaty pracownika będzie opodatkowana. Zatem każdemu pracownikowi do kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania za październik 2010 r. należy doliczyć 45 zł.

Szczepienie w ramach abonamentu

Często w praktyce przedsiębiorstwa finansują pracownikom abonamenty medyczne w prywatnych placówkach opieki zdrowotnej, w ramach których szczepienia, np. przeciw grypie, są bezpłatne. W takim przypadku przychodem dla zatrudnionego jest wartość zakupionego przez pracodawcę pakietu, nawet jeśli byłby on opłacany w formie ryczałtu. Konieczność traktowania w kategoriach przychodów pakietów medycznych finansowanych pracownikom przez zakłady pracy potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w podjętej w składzie siedmiu sędziów uchwale z 24 maja 2010 r., II FPS 1/10 (pisaliśmy o tym w MP nr 18/2010).

Podstawa prawna:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »