| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone stawką godzinową, oprócz tego w umowie jest zapis, że może on otrzymać do 1000 zł premii. W jaki sposób należy wyliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który został przyjęty do pracy 6 sierpnia 2010 r., natomiast od 20 sierpnia 2010 r. stał się niezdolny do pracy?

Jeżeli pracownik spełnia wymagania określone w art. 4 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), to zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Natomiast gdy pracownik nie spełnia tych warunków, nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) po 30 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę do obliczenia wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego) stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy. W takim przypadku podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był zobowiązany przepracować w tym miesiącu, jeżeli przepracował choćby 1 dzień.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie wlicza się premii, której pracownik nie otrzymał, a jedynie miał szansę otrzymać (art. 36–43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »