| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy będą Państwo musieli określić w treści umowy o pracę limit godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu których pracownik będzie miał prawo do dodatkowych świadczeń. Praca powyżej tego limitu nie będzie stanowić pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracownik będzie miał z tego tytułu prawo do dodatku takiego jak za pracę nadliczbową.

UZASADNIENIE

Dodatkowa praca wykonywana przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie zawsze oznacza pracę w godzinach nadliczbowych. Taka praca przypada bowiem dopiero po przekroczeniu norm czasu pracy, które u pracownika niepełnoetatowego są takie same, jak u pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że norma dobowa dla niepełnoetatowca wynosi 8 godzin, natomiast tygodniowa przeciętnie 40 godzin w okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.).

Aby zmniejszyć liczbę przypadków, kiedy pracownik niepełnoetatowy wykonuje dodatkową pracę bez prawa do dodatku, a jedynie za normalnym wynagrodzeniem, pracodawca ma obowiązek wprowadzać w treści umowy o pracę pracownika niepełnoetatowego tzw. limit godzin ponadwymiarowych. Jest to liczba godzin ponadwymiarowych, po przekroczeniu której pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 k.p.).

Limit godzin pracy, po których przekroczeniu ma miejsce praca w godzinach ponadwymiarowych uprawniających pracownika do dodatku takiego jak za godziny nadliczbowe, w przypadku pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracującego po 4 godziny na dobę najprościej jest określić w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy np. zapisem „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż 6 godzin dziennie”.

Pracownikowi za dodatkową pracę nieprzekraczającą limitu należy się jedynie normalne wynagrodzenie, zaś za przekraczającą limit również dodatek jak za godziny nadliczbowe.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik departamentu prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »