| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, dla którego ustalono limit 6 godzin pracy dziennie, po przepracowaniu których ma on prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe, pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 12.00. W jeden z poniedziałków, na polecenie pracodawcy, pracował do godz. 18.00. Pracownik ma prawo:

  • za dwie pierwsze godziny dodatkowej pracy (od 12.00 do 14.00) – jedynie do normalnego wynagrodzenia,
  • za kolejne dwie godziny dodatkowej pracy (od 14.00 do 16.00) – do dodatku jak za godziny nadliczbowe (przekraczają one bowiem limit ustalony w umowie o pracę),
  • za ostatnie dwie godziny dodatkowej pracy (od 16.00 do 18.00) – do dodatku z tytułu pracy nadliczbowej.

Dobowo określony limit godzin ponadwymiarowych nie może być ustalony na poziomie 8 godzin. Po przekroczeniu 8 godzin pracownik pracuje już bowiem w godzinach nadliczbowych. Limit ma natomiast służyć do ustalenia, kiedy dochodzi do pracy w godzinach ponadwymiarowych, a nie nadliczbowych.

WAŻNE!

Limit dobowy godzin, po których przekroczeniu pracownik niepełnoetatowy pracuje w godzinach ponadwymiarowych płatnych jak za godziny nadliczbowe, musi być niższy niż 8 godzin.

Limit godzin pracy, która nie stanowi dodatkowo płatnej pracy ponadwymiarowej, może być w omawianym przypadku określony również w odniesieniu do wymiaru tygodniowego, np. przez zapis: „Pracownik ma prawo do dodatku jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu więcej niż przeciętnie 30 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym”. Jest to prawidłowy zapis. W tym przypadku nie można również ustalić limitu na poziomie normy tygodniowej, czyli przeciętnie 40 godzin na tydzień.

Ustalenie, czy polecenie pracownikowi niepełnoetatowemu dodatkowej pracy spowodowało przekroczenie średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych dodatkowo płatnych, musi odnosić się do pełnego okresu rozliczeniowego. Limit ten jest bowiem, tak jak tygodniowa norma czasu pracy, wielkością średnią ocenianą w okresie rozliczeniowym. Aby ustalić, czy pracownik przekroczył obowiązujący go średniotygodniowy limit, pracodawca musi ustalić, ile godzin pracy w całym okresie rozliczeniowym mieści się w zakresie tego limitu.

Jeśli w okresie rozliczeniowym nie ma dni „wystających” (wykraczających poza pełne tygodnie pracy) przypadających od poniedziałku do piątku i świąt przypadających w innych dniach niż niedziela, działanie nie sprawia problemów. Trzeba jednak pamiętać, że tydzień pracy to 7 kolejnych dni poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Ustalając średniotygodniowe przekroczenie należy pamiętać również o dniach „wystających”. Są to dni, które przypadają na koniec okresu rozliczeniowego i nie tworzą pełnego tygodnia pracy. Do ustalenia przekroczenia średniotygodniowego limitu godzin ponadwymiarowych ważne są jednak tylko dni wystające, które przypadają od poniedziałku do piątku.

Ustalając przekroczenie średniotygodniowe należy przyjąć, że w jednym „dniu wystającym” pracownik może przepracować średnio 1/5 limitu tygodniowego (w dwa dni 2/5, w trzy dni 3/5 itd.). Ta wielkość ma bowiem związek z zasadą przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik departamentu prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK