| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

Chciałbym zatrudnić odpłatnie osobę do pracy w ramach praktyk absolwenckich. Czy wynagrodzenie przysługujące takiej osobie mogę ustalić w dowolnej wysokości?

 Obowiązuje jedynie górny limit wysokości miesięcznego świadczenia pieniężnego dla absolwenta – nie może ono przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Ustalenie wyższej kwoty może stanowić podstawę do uznania takiej umowy za stosunek pracy.

UZASADNIENIE

Zatrudnianie w ramach praktyk absolwenckich jest dość powszechnym sposobem na pozyskanie doświadczenia i umiejętności praktycznych przez absolwentów. Z kolei dla zatrudniających jest jedną z bardziej oszczędnych form inwestowania w kapitał ludzki. Absolwentem może być osoba, która spełnia łącznie dwa warunki:

  • ukończyła co najmniej gimnazjum,
  • w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia.

Podmiotem przyjmującym na praktykę może być zarówno osoba fizyczną, osoba prawna, jak i jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Umowa o praktyki absolwenckie nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące (art. 5 ust. 4 ustawy o praktykach absolwenckich).

Praktyka może być odbywana zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie. Taki zapis powinien znaleźć się w treści umowy. Jeśli strony postanowią o odpłatności za pracę w ramach praktyk absolwenckich, umowa powinna określać m.in. wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego dla praktykanta.

Korzyści 

Zawarcie umowy o praktyki absolwenckie nie wiąże się z obowiązkiem wypłaty świadczenia pieniężnego.

W przypadku praktyki odpłatnej wysokość maksymalnego miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. w 2010 r. – 2634 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »