| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

W jakiej wysokości należy wypłacać wynagrodzenie absolwentowi na praktykach

Chciałbym zatrudnić odpłatnie osobę do pracy w ramach praktyk absolwenckich. Czy wynagrodzenie przysługujące takiej osobie mogę ustalić w dowolnej wysokości?

Umowa o praktyki absolwenckie prowadzi do powstania swoistego podporządkowania służbowego absolwenta podmiotowi przyjmującemu na praktykę. Nie jest to jednak stosunek pracy. Jeżeli jednak w umowie o praktyki absolwentowi zostanie przyznana wyższa kwota miesięcznego świadczenia niż 2-krotność minimalnego wynagrodzenia, może to być podstawą do uznania, że została zawarta inna umowa niż absolwencka. Ponieważ umowa absolwencka zawiera elementy stosunku pracy (m.in. dotyczące czasu pracy, przerw w wykonywaniu pracy), umowa absolwencka przy zachowaniu cech właściwych dla stosunku pracy może zostać uznana za umowę o pracę zawartą na czas określony.

Podmiot przyjmujący absolwenta w ramach praktyk nie ma obowiązku odprowadzania od świadczenia pieniężnego otrzymywanego przez praktykanta składek na ubezpieczenia społeczne ani na ubezpieczenie zdrowotne. Status absolwenta odbywającego praktyki nie stanowi bowiem tytułu ani do obowiązkowych, ani do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Nie jest to jednak przychód zwolniony z podatku, wobec czego należy od niego naliczać i odprowadzać zaliczkę.

Podstawa prawna

  • art. 1–5 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. Nr 127, poz. 1052),
  • art. 35 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »