| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć zaległe wynagrodzenie za „powodziową” absencję w pracy

Jak rozliczyć zaległe wynagrodzenie za „powodziową” absencję w pracy

W maju 2010 r. nasz pracownik nie przychodził do pracy przez kilka dni z powodu powodzi. Za ten miesiąc wypłaciliśmy mu wynagrodzenie pomniejszone o czas tej nieobecności. Dowiedziałam się, że ustawa powodziowa, która weszła w życie 9 lipca 2010 r., nakazała wsteczną wypłatę wynagrodzenia za taką absencję. W jaki sposób ją obliczyć? Czy należą się pracownikowi odsetki? Jak wykazać taką nieobecność w raportach ZUS?

Postępowanie komplikuje się, gdy majowa przerwa w pracy z powodu powodzi przekraczała 10 dni.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy był w maju 2010 r. nieobecny w pracy przez 11 dni z powodu powodzi. Otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej 3200 zł. Zakład wypłaca wynagrodzenia do 28. dnia miesiąca za bieżący miesiąc. Pracodawca uznał absencję za usprawiedliwioną, ale bezpłatną. W związku z tym wypłacił pracownikowi 28 maja 2010 r. wynagrodzenie za ten miesiąc odpowiednio pomniejszone z powodu „powodziowej” nieobecności – tj. w kwocie 1347,60 zł. Kwotę tę (tzw. wynagrodzenie częściowe) obliczył na podstawie § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (...) w następujący sposób:

3200 zł : 152 godz. = 21,05 zł,

21,05 zł x 88 godz. = 1852,40 zł,

3200 zł – 1852,40 zł = 1347,60 zł.

Odpowiednia część minimalnego wynagrodzenia za 10 dni tej absencji wyniosła:

1317 zł : 152 godz. = 8,66 zł

8,66 zł x 80 godz. = 692,80 zł.

Pracownik otrzymał je dopiero 28 lipca 2010 r., czyli w najbliższym terminie wypłat po wejściu w życie ustawy powodziowej, łącznie z pełną pensją za ten miesiąc 3200 zł.

Za ostatni dzień nieobecności w pracy z powodu powodzi pracodawca nie płaci, ponieważ ustawa narzuca mu sfinansowanie jedynie wynagrodzenia za 10 dni takiej absencji.

Za maj 2010 r. pracodawca złożył za zatrudnionego raporty miesięczne:

ZUS RCA, wykazując w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne 1347,60 zł,

ZUS RSA, wpisując m.in. kod świadczenia/przerwy 151 i okres 11-dniowy.

Za lipiec 2010 r. pracodawca musi natomiast za tę osobę przesłać raporty:

pierwszorazowy ZUS RCA z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne 3892,80 zł (3200 zł pensji za lipiec 2010 r. plus 692,80 zł wyrównania z tytułu majowej absencji),

Płatnik musi również skorygować raport ZUS RSA za maj 2010 r., wpisując m.in. kod świadczenia/przerwy 151 i okres 1-dniowy. Oczywiście oprócz tej korekty należy złożyć również w trybie korekty deklarację ZUS RCA za maj 2010 r.


Podstawa prawna

  • art. 8 ustawy z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835 ze zm.),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 7 ust. 3 i 4 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • art. 455 i 481 Kodeksu cywilnego,
  • art. 300 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 4 grudnia 2008 r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. Nr 220, poz. 1434).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »