| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Czy pracownik, który otrzymał nienależne wynagrodzenie, jest zobowiązany do jego zwrotu

Pracownik, który nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty nienależnego wynagrodzenia za pracę, co do zasady nie musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego typu płatności ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest też fakt późniejszego poinformowania przez pracodawcę o nienależnej wypłacie (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 31/10).

W dodatku upływ czasu wskazuje wprost na przedawnienie roszczeń w omawianym przypadku. Wprawdzie sądy podważyły fakt przedawnienia długu Iwony S., powołując się na zasady współżycia społecznego zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy, jednak zastosowanie tego przepisu może nastąpić w zupełnie wyjątkowych lub szczególnych okolicznościach sprawy. Sąd Najwyższy stwierdził, że nie spełnia takiego kwalifikowanego przypadku przyjęcie, że pracownica pozostawała w świadomości, że sporna kwota jej nie przysługiwała i powinna liczyć się z koniecznością zwrotu nienależnie wypłaconej prowizji tylko dlatego, że od czasu przyjęcia przez nią kierowniczego stanowiska pracy nie otrzymywała takiego składnika wynagrodzenia za pracę.

Wnioski

Wypłata wynagrodzenia pracownikowi następuje na ryzyko pracodawcy – tak wynika z powyższego wyroku. Pracodawca odpowiada więc za błędne wyliczenia wynagrodzeń i to zarówno wtedy, gdy wynagrodzenie jest zaniżone, jak i wówczas, gdy jest zawyżone. Pracownik – gdy sam nie przyczynił się w żaden sposób do wypłaty zawyżonej pensji – może być zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia pod warunkiem wykazania przez pracodawcę, że się wzbogacił (co jest bardzo problematyczne, gdyż pracownik zazwyczaj spożytkowuje wynagrodzenie na bieżące potrzeby). Bez znaczenia jest tu późniejsze otrzymanie informacji od pracodawcy, że doszło do nienależnej wypłaty wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK