| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Zarówno udostępnienie lokalu firmowego pracownikowi do celów jego noclegu w czasie prywatnej podróży, jak i zapewnienie mu bezpłatnego przejazdu w tym celu stanowią nieodpłatne świadczenia dla pracownika. Wartość pieniężną tych świadczeń powinni Państwo zaliczyć do przychodu pracownika i odprowadzić od niej podatek oraz składki.

UZASADNIENIE

Przychodami ze stosunku pracy jest m.in. wartość pieniężna otrzymanych przez pracownika nieodpłatnie świadczeń od pracodawcy (art. 12 ust. 1 updof). Udostępnienie pracownikowi lokalu do celów jego noclegu podczas prywatnej podróży, jak i zapewnienie mu bezpłatnego przejazdu w tym celu stanowi nieodpłatne świadczenie dla pracownika. Pracownik musiałby bowiem ponieść stosowne wydatki, jeżeli sam miałby opłacać nocleg i koszty takiego przejazdu.

Wartość tych świadczeń należy zaliczyć do przychodu pracownika, ponieważ nie jest to jego podróż służbowa i tym samym świadczenia te nie są zwolnione podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof. Należy ją również oskładkować, z tym że sposób określenia wartości świadczenia z tytułu udostępnienia lokalu do celów ustalenia podstawy wymiaru składek będzie inny niż do celów podatkowych.

Wycena wartości świadczeń do celów podatkowych

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy należy ustalać w następujący sposób:

1) jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy – według cen stosowanych wobec innych odbiorców,

2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione przez pracodawcę – według cen zakupu,

3) jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku – według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,

4) w pozostałych przypadkach – na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a w związku z art. 12 ust. 3 updof).


Udostępnienie lokalu a wartość pieniężna do opodatkowania

W przypadku gdy przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu lub budynku do noclegu, wartość pieniężną tego świadczenia należy określić według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku (art. 11 ust. 2a pkt 2 updof). Do celów ustalenia przychodu podatkowego należy zatem określić, ile wynosiłby taki czynsz, z uwzględnieniem standardu tego lokalu w danym mieście, jak również liczby dni pobytu pracownika. Spółka nie świadczy usług hotelowych, a lokal nie znajduje się w hotelu. Dlatego nie należy przyjmować stosunkowo wysokich cen dotyczących lokali w hotelach, lecz kierować się cenami wynajmu w celach turystycznych kwater prywatnych o podobnym standardzie.

WAŻNE!

Ustalając wartość pieniężną udostępnianego pracownikowi lokalu, należy określić ją według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.

Zapewnienie nieodpłatnego przejazdu

W przypadku gdy pracownik odbywa podróż w celach prywatnych samochodem firmowym, otrzymuje z tego tytułu nieodpłatnie świadczenie. Nie ma znaczenia, że podróż odbywa z przedstawicielem handlowym i spółka i tak ponosiłaby koszty tej podróży jako związanej z działalnością firmy. Zakładając, że spółka nie świadczy usług przewozu osób, wartość tego świadczenia należy ustalić według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof).

WAŻNE!

Ustalając wartość pieniężną bezpłatnego przejazdu do celów prywatnych pracownika, należy określić ją według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu podobnych usług.

Należy zatem ustalić cenę rynkową takiego przejazdu, biorąc pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie (tj. terenie miejsca wyjazdu) firmy zajmujące się przewozem osób. Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20 sierpnia 2009 r., sygn. IPPB2/415-361/09-4/MK. Interpretacja ta wprawdzie odnosiła się do udostępniania samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika, ale nie ma podstaw, aby stosować inne zasady w przypadku wykorzystania samochodu firmowego także do zapewnienia pracownikowi bezpłatnego przejazdu dla jego celów prywatnych. Według tej Izby, ustalając „przychód z udostępniania samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika należy wziąć pod uwagę m.in. markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie co Spółka, firmy zajmujące się wynajmem takich samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika. Realizacja dyspozycji zawartej w przytoczonym powyżej art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza, że w omawianej sytuacji – w celu ustalenia wartości świadczenia – Spółka jako pracodawca, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie świadczy usług najmu samochodów powinna uwzględnić ceny rynkowe stosowane przez firmy zajmujące się wynajmem samochodów tej samej marki. Tak ustalona na podstawie ww. przepisów wartość świadczenia stanowi dla pracownika, który wykorzystuje samochód służbowy dla celów prywatnych przychód ze stosunku pracy w myśl wyżej cytowanego art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Należy raczej brać pod uwagę najniższe ceny stosowane przez firmy zajmujące się przewozem osób i uwzględnić również to, że pracodawca nie zapewnia tu pracownikowi takich usług w normalnym standardzie świadczonym przez te firmy. Między innymi cała podróż odbywana jest w związku z realizacją zadania służbowego przez przedstawiciela handlowego. Pracownik musi zatem dostosować się do tego, w tym również do godziny wyjazdu.

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »