| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

PRZYKŁAD

W sierpniu pracownik odbył podróż prywatną z Warszawy do Gdańska. Firma zapewniła mu lokal w swoim oddziale w Gdańsku na 10 dni (noclegów) oraz bezpłatny przyjazd samochodem służbowym z innym pracownikiem (przedstawicielem handlowym) z Warszawy do Gdańska. Z powrotem pracownik wróci na własny koszt. Przedstawiciel handlowy odbywa tę podróż w celach służbowych.

Firma ustaliła, że cena najmu lokalu o podobnym standardzie w kwaterach prywatnych w Gdańsku wynosiłaby 30 zł za nocleg. Powinna zatem do celów podatkowych zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy pracownika kwotę 300 zł (30 zł × 10).

Do celów określenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne firma powinna ustalić wartość tego świadczenia w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych w dzielnicy Gdańska, w której znajduje się jej lokal. Przyjmując, że czynsz taki wynosi miesięcznie 310 zł, za 1 dzień sierpnia przypada 10 zł (310 zł : 31 dni), to do podstawy wymiaru składek należy zaliczyć pracownikowi kwotę 100 zł (10 zł × 10 dni).

Pracodawca ustalił również, że przejazd o podobnym standardzie z Warszawy do Gdańska samochodem firmy zajmującej się przewozem osób kosztowałby 200 zł. Ponieważ przejazd odbywał się w związku z celami służbowymi przedstawiciela handlowego, to należałoby go potraktować jak kurs firmy przewozowej mającej opłacone inne zlecenie na powrót z Gdańska do Warszawy. Nie należy zatem traktować tego kursu jako „pustego” – opłacanego przez pasażera, bowiem przedstawiciel i tak odbyłby tę podróż (dla niego służbową) wraz z ewentualnym powrotem do Warszawy. W związku z tym zarówno do podstawy opodatkowania, jak i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia należy zaliczyć pracownikowi z tego tytułu kwotę 200 zł.

W związku z tymi świadczeniami w sierpniu, do celów podatkowych należy zaliczyć do przychodów podatkowych pracownika kwotę 500 zł (300 zł + 200 zł). Natomiast do celów obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne do podstawy ich wymiaru należy przyjąć kwotę 300 zł (100 zł + 200 zł).

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2a, art. 12 ust. 1, ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 180 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • § 1, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Pisu

B2B Manager inFakt.pl. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Z branżą̨ internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych warsztatów z księgowości i przedsiębiorczości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK