| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

PRZYKŁAD

W sierpniu pracownik odbył podróż prywatną z Warszawy do Gdańska. Firma zapewniła mu lokal w swoim oddziale w Gdańsku na 10 dni (noclegów) oraz bezpłatny przyjazd samochodem służbowym z innym pracownikiem (przedstawicielem handlowym) z Warszawy do Gdańska. Z powrotem pracownik wróci na własny koszt. Przedstawiciel handlowy odbywa tę podróż w celach służbowych.

Firma ustaliła, że cena najmu lokalu o podobnym standardzie w kwaterach prywatnych w Gdańsku wynosiłaby 30 zł za nocleg. Powinna zatem do celów podatkowych zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy pracownika kwotę 300 zł (30 zł × 10).

Do celów określenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne firma powinna ustalić wartość tego świadczenia w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych w dzielnicy Gdańska, w której znajduje się jej lokal. Przyjmując, że czynsz taki wynosi miesięcznie 310 zł, za 1 dzień sierpnia przypada 10 zł (310 zł : 31 dni), to do podstawy wymiaru składek należy zaliczyć pracownikowi kwotę 100 zł (10 zł × 10 dni).

Pracodawca ustalił również, że przejazd o podobnym standardzie z Warszawy do Gdańska samochodem firmy zajmującej się przewozem osób kosztowałby 200 zł. Ponieważ przejazd odbywał się w związku z celami służbowymi przedstawiciela handlowego, to należałoby go potraktować jak kurs firmy przewozowej mającej opłacone inne zlecenie na powrót z Gdańska do Warszawy. Nie należy zatem traktować tego kursu jako „pustego” – opłacanego przez pasażera, bowiem przedstawiciel i tak odbyłby tę podróż (dla niego służbową) wraz z ewentualnym powrotem do Warszawy. W związku z tym zarówno do podstawy opodatkowania, jak i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia należy zaliczyć pracownikowi z tego tytułu kwotę 200 zł.

W związku z tymi świadczeniami w sierpniu, do celów podatkowych należy zaliczyć do przychodów podatkowych pracownika kwotę 500 zł (300 zł + 200 zł). Natomiast do celów obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne do podstawy ich wymiaru należy przyjąć kwotę 300 zł (100 zł + 200 zł).

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 2a, art. 12 ust. 1, ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 180 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • § 1, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK