| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku?

Zwrot wydatków za używanie prywatnego telefonu przez pracownika do celów służbowych, do wysokości wynikającej z billingu rozmów dotyczących firmy, jest zwolniony z podatku jako ekwiwalent pieniężny za używanie przez niego własnego sprzętu. Natomiast zwrot wydatków na abonament należy zaliczyć do opodatkowanych przychodów pracownika ze stosunku pracy i do podstawy wymiaru składek. Przyznanie pracownikowi stałego ryczałtu nie zwalnia z obowiązku obliczenia na podstawie billingu kwoty objętej zwolnieniem.

UZASADNIENIE

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika i wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof).

Takim przychodem jest m.in. zwrot wydatków, jaki chcą Państwo wypłacać pracownikowi w związku z tym, że ponosi on te wydatki w celach służbowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują wprost zwolnienia z podatku zwracanych pracownikowi wydatków używania prywatnego telefonu do celów firmowych. Zwolnienie z podatku wynika z art. 21 ust. 1 pkt 13 tej ustawy – na tej podstawie nie opłaca się podatku od ekwiwalentów pieniężnych za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Telefon w tym przypadku spełnia rolę sprzętu używanego na potrzeby pracy. Dlatego wydatki zwracane pracownikowi za używanie telefonu są zwolnione z podatku – ale tylko w tej części, w której wydatki te zostały poczynione na potrzeby firmy. Zwolnienie obejmuje bowiem zwrot ustalony jako ekwiwalent pieniężny. Zatem ustalając wysokość zwrotu, która będzie podlegać zwolnieniu z podatku, należy analizować billing rozmów i ustalić koszt rozmów poniesionych w interesie pracodawcy.

Takie stanowisko zajęła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie z 19 grudnia 2008 r. (sygn. IPPB2/415-1412/08-2/MK). Według Izby: „W przypadku, gdy zakład pracy zwraca pracownikowi wydatki poniesione przez niego w związku z używaniem prywatnego telefonu do celów służbowych, u pracownika powstaje przychód. Przychód ten na mocy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, jeżeli zwrócony wydatek stanowi ekwiwalent pieniężny. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.”.

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »