| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku?

WAŻNE!

Zwolnienie z podatku nie obejmuje zwrotu kosztów używania prywatnego telefonu w części przekraczającej koszty rozmów służbowych. Według interpretacji Izby Skarbowej w

Warszawie z 9 lutego 2009 r. (sygn. IPPB2/415-1553/08-2/MK), do celów zwolnienia z podatku zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
  • kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek między kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych do celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.

Jeżeli zatem będą spełnione te warunki, to kwota wypłaconego ekwiwalentu za używanie prywatnego telefonu pracownika będzie zwolniona z podatku. Należy mieć jednak na uwadze, że zwrot ten jest zwolniony z podatku do wysokości udokumentowanych kosztów rozmów telefonicznych wykonanych na potrzeby firmy. Zasadniczo należy je udokumentować billingiem rozmów telefonicznych. Takie stanowisko zajął m.in. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z 23 maja 2005 r. (sygn. 1472/RPŁ/415-24/05/KAR): „W przypadku, gdy zakład pracy dokonuje wypłaty ekwiwalentu za używanie przez pracownika telefonu komórkowego będącego jego własnością w celach związanych z wykonywaną pracą i jako płatnik podatku dochodowego uznaje ten ekwiwalent za zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 updof – musi posiadać dowody potwierdzające fakt używania przez pracownika tego telefonu do celów służbowych. Takim dokumentem może być np. wydruk rozmów telefonicznych (billing) zawierający rejestr przeprowadzonych rozmów – umożliwiający podzielenie przeprowadzonych rozmów na rozmowy związane z pracą i rozmowy prywatne. Jeżeli wydatki poniesione przez pracownika, udokumentowane rachunkiem i wydrukiem „wykazu połączeń telefonicznych” dotyczą rozmów służbowych związanych z wykonywaną pracą – to zwrot tych wydatków przez pracodawcę można uznać za ekwiwalent pieniężny za używanie przez pracownika przy wykonywaniu pracy telefonu komórkowego, stanowiące jego własność – podlegający zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 updof.”

reklama

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »