| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?

Wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy będzie stanowiło naruszenie przepisów prawa pracy. W takiej sytuacji pracownica ma prawo odwołać się do sądu i żądać przywrócenia do pracy. Nie może ubiegać się o odszkodowanie. Pracownicy przywróconej do pracy będzie przysługiwało wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Inaczej przedstawia się sytuacja, jeżeli zatrudniają Państwo co najmniej 20 pracowników. Wówczas stosujemy przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych, które umożliwiają pracodawcy zmianę warunków pracy i płacy pracownikowi będącemu w okresie ochronnym z tytułu wieku przedemerytalnego (w przypadku obniżenia wynagrodzenia pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, w którym korzysta z ochrony przed zwolnieniem).

UZASADNIENIE

Państwa pracownicy przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, z uwagi na wiek oraz posiadanie 19-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Taka ochrona obejmuje pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Ochroną tą są objęci mężczyźni, którzy ukończyli 61 lat i kobiety, które skończyły 56 lat.

Wcześniej rozpoczyna się okres ochronny w przypadku osób, które posiadają staż pracy, obejmujący co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Tacy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem przez okres 4 lat przed uzyskaniem prawa do emerytury w obniżonym wieku. Wiekiem emerytalnym dla tej kategorii zatrudnionych jest 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W tej sytuacji ochroną są więc objęci mężczyźni, którzy ukończyli 56 lat i kobiety, które ukończyły 51 lat.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w okresie ochronnym nie wyłącza możliwości jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie był jeszcze objęty zakazem (wyrok Sądu Najwyższego z 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98, OSNP 2000/11/418).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK