| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?

PRZYKŁAD

Pracownikowi, któremu 4-letni okres ochronny przed zwolnieniem rozpoczyna się 1 lipca br., 15 czerwca 2010 r. wręczono wypowiedzenie umowy o pracę. Przysługuje mu 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 30 września. Mimo że w ostatnim dniu września pracownik będzie już podlegał ochronie przed wypowiedzeniem, umowa rozwiąże się, ponieważ wypowiedzenie zostało wręczone przed rozpoczęciem okresu ochronnego.

Ochrona osób w wieku przedemerytalnym nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracownik podlega ochronie przedemerytalnej w przypadku, gdy dochodzi jedynie do likwidacji stanowiska pracy, na którym jest zatrudniony ten pracownik. Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym wbrew kodeksowemu zakazowi spowoduje, że będzie mu przysługiwało prawo wniesienia odwołania do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy.

Zagrożenie

Nie wolno zwolnić pracownika podlegającego ochronie z powodu likwidacji jego stanowiska pracy.

W przypadku takich pracowników sądy orzekają o odszkodowaniu tylko wówczas, gdy zakład pracy jest w stanie upadłości lub likwidacji (art. 45 § 3 Kodeksu pracy).

Przywrócenie do pracy osoby, której do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata, uprawnia ją do uzyskania wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (art. 47 Kodeksu pracy). Aby przywrócona do pracy osoba otrzymała to wynagrodzenie, przywrócenie musi nastąpić na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, a pracownik musi podjąć pracę.

WAŻNE!

Pracownik podlegający ochronie przedemerytalnej przed wypowiedzeniem, który został przywrócony do pracy przez sąd, ma prawo do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »