| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Wartość prezentu zakupionego dla pracownika ze środków obrotowych firmy stanowi przychód pracownika i jest opodatkowana. Należy od niej również naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otrzymanie przez pracownika kwiatów nie powoduje powstania przychodu i w związku z tym kosztów zakupu kwiatów nie należy wliczać do podstawy wymiaru podatku ani składek.

UZASADNIENIE

 Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 updof). W katalogu zwolnień podatkowych nie znajdują się przyznawane pracownikom świadczenia z tytułu zawarcia związku małżeńskiego.

Wartość prezentu zakupionego dla pracownika ze środków obrotowych firmy stanowi więc przychód pracownika i jest opodatkowana. Należy ją doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych w danym miesiącu ze stosunku pracy. Od łącznej kwoty dochodów pracodawca musi obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Od wartości upominku dla pracownika z okazji ślubu należy również odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Przyznawane pracownikom świadczenia z tytułu zawarcia związku małżeńskiego nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Wyłączeniu z oskładkowania podlegają jedynie te przychody, które zostały wyszczególnione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik otrzyma od pracodawcy prezent z okazji ślubu, to będzie to jego przychód i od jego wartości należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »