| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Wartość prezentów

Do podstawy wymiaru podatku i składek należy wliczyć wartość pieniężną świadczenia przyznanego pracownikowi w naturze.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze (do celów ustalenia podstawy opodatkowania) określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 updof). W przypadku prezentu z okazji ślubu należy przyjąć więc jego cenę zakupu brutto.

Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę, to wartość pieniężną świadczeń w naturze (do określenia podstawy wymiaru składek) należy ustalić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – według cen ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W związku z tym zarówno do celów podatkowych, jak i składkowych wartością prezentu będzie cena jego zakupu.

WAŻNE!

Wartość prezentu od pracodawcy z okazji ślubu pracownika należy ustalić na podstawie ceny jego zakupu.

Kwiaty nie są przychodem

Wartość otrzymanych kwiatów od pracodawcy nie stanowi przychodu pracownika. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2008 r., w której stwierdził: „Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanie prezentu okolicznościowego, jakim jest bukiet kwiatów, nie może rodzić powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego. Tego rodzaju czynność nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że jest to przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ww. ustawy. Wręczenie kwiatów ma wymiar jedynie symboliczny i nie można uznać, iż pracownik z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód”.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W związku z tym, że wartość kwiatów nie jest przychodem, ponieważ nie powoduje przysporzenia majątkowego, nie stanowi również podstawy wymiaru składek. Podstawą wymiaru składek jest bowiem przychód w rozumieniu przepisów podatkowych.

WAŻNE!

Od wartości otrzymanych przez pracownika kwiatów nie należy pobierać ani podatku, ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »