| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Wartość prezentów

Do podstawy wymiaru podatku i składek należy wliczyć wartość pieniężną świadczenia przyznanego pracownikowi w naturze.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze (do celów ustalenia podstawy opodatkowania) określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 updof). W przypadku prezentu z okazji ślubu należy przyjąć więc jego cenę zakupu brutto.

Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę, to wartość pieniężną świadczeń w naturze (do określenia podstawy wymiaru składek) należy ustalić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – według cen ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W związku z tym zarówno do celów podatkowych, jak i składkowych wartością prezentu będzie cena jego zakupu.

WAŻNE!

Wartość prezentu od pracodawcy z okazji ślubu pracownika należy ustalić na podstawie ceny jego zakupu.

Kwiaty nie są przychodem

Wartość otrzymanych kwiatów od pracodawcy nie stanowi przychodu pracownika. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2008 r., w której stwierdził: „Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanie prezentu okolicznościowego, jakim jest bukiet kwiatów, nie może rodzić powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego. Tego rodzaju czynność nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że jest to przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ww. ustawy. Wręczenie kwiatów ma wymiar jedynie symboliczny i nie można uznać, iż pracownik z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód”.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W związku z tym, że wartość kwiatów nie jest przychodem, ponieważ nie powoduje przysporzenia majątkowego, nie stanowi również podstawy wymiaru składek. Podstawą wymiaru składek jest bowiem przychód w rozumieniu przepisów podatkowych.

WAŻNE!

Od wartości otrzymanych przez pracownika kwiatów nie należy pobierać ani podatku, ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK