| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy wyrównać wynagrodzenie do płacy minimalnej w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności

Czy należy wyrównać wynagrodzenie do płacy minimalnej w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy ze stawką minimalnego wynagrodzenia. W lipcu br. pracownik nie przyszedł przez 3 dni do pracy, twierdząc, że był chory. Nie wziął urlopu, a po powrocie nie dostarczył zwolnienia lekarskiego. W jaki sposób obliczyć jego wynagrodzenie za lipiec? Czy mimo nieusprawiedliwionej nieobecności musimy mu wypłacić całą pensję (tj. minimalną kwotę wynagrodzenia), czy możemy pomniejszyć wynagrodzenie o dni nieobecności?

Wynagrodzenie za lipiec br. powinni Państwo wypłacić w wysokości pomniejszonej o dni nieusprawiedliwionej nieobecności. Wynagrodzeniem za czas przepracowany w lipcu jest w tym przypadku minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2010 r. wynosi 1317 zł, pomniejszone o wynagrodzenie za dni tej nieobecności. Nie należy wyrównywać tego wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy nie jest czasem pracy w rozumieniu art. 128 § 1 Kodeksu pracy. Aby zakwalifikować dany okres do czasu pracy, pracownik musi pozostawać w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W przypadku wystąpienia nieusprawiedliwionej nieobecności nie można uznać, że mamy do czynienia z czasem pracy, gdyż pracownik jest fizycznie nieobecny.

Wynagrodzenie to świadczenie, jakie pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę, odpowiednio do rodzaju tej pracy, ilości oraz jakości (art. 78 § 1 Kodeksu pracy).

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za pracę wykonaną (art. 80 Kodeksu pracy). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią – np. za okres choroby pracownika stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim czy za urlop okolicznościowy potwierdzony odpowiednim dokumentem (§ 16 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Zatem za czas nieobecności nieusprawiedliwionej pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik nie pojawiał się w miejscu pracy i nie świadczył pracy przez 3 dni. Nie przedstawił dokumentu usprawiedliwiającego tę nieobecność. W związku z tym zakwalifikowali Państwo ten okres jako nieusprawiedliwioną nieobecność.

WAŻNE!

Do czasu usprawiedliwienia nieobecności pracownik nie może żądać wypłaty wynagrodzenia za tę nieobecność.

Nieobecność nieusprawiedliwiona może być przyczyną dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca może też nałożyć na pracownika jedną z kar porządkowych, w tym również karę pieniężną.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »