| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy należy wyrównać wynagrodzenie do płacy minimalnej w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności

Czy należy wyrównać wynagrodzenie do płacy minimalnej w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy ze stawką minimalnego wynagrodzenia. W lipcu br. pracownik nie przyszedł przez 3 dni do pracy, twierdząc, że był chory. Nie wziął urlopu, a po powrocie nie dostarczył zwolnienia lekarskiego. W jaki sposób obliczyć jego wynagrodzenie za lipiec? Czy mimo nieusprawiedliwionej nieobecności musimy mu wypłacić całą pensję (tj. minimalną kwotę wynagrodzenia), czy możemy pomniejszyć wynagrodzenie o dni nieobecności?

Wynagrodzenie za lipiec br. powinni Państwo wypłacić w wysokości pomniejszonej o dni nieusprawiedliwionej nieobecności. Wynagrodzeniem za czas przepracowany w lipcu jest w tym przypadku minimalne wynagrodzenie za pracę, które w 2010 r. wynosi 1317 zł, pomniejszone o wynagrodzenie za dni tej nieobecności. Nie należy wyrównywać tego wynagrodzenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy nie jest czasem pracy w rozumieniu art. 128 § 1 Kodeksu pracy. Aby zakwalifikować dany okres do czasu pracy, pracownik musi pozostawać w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. W przypadku wystąpienia nieusprawiedliwionej nieobecności nie można uznać, że mamy do czynienia z czasem pracy, gdyż pracownik jest fizycznie nieobecny.

Wynagrodzenie to świadczenie, jakie pracodawca jest zobowiązany wypłacać pracownikowi okresowo w zamian za wykonaną przez niego pracę, odpowiednio do rodzaju tej pracy, ilości oraz jakości (art. 78 § 1 Kodeksu pracy).

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za pracę wykonaną (art. 80 Kodeksu pracy). Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią – np. za okres choroby pracownika stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim czy za urlop okolicznościowy potwierdzony odpowiednim dokumentem (§ 16 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Zatem za czas nieobecności nieusprawiedliwionej pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik nie pojawiał się w miejscu pracy i nie świadczył pracy przez 3 dni. Nie przedstawił dokumentu usprawiedliwiającego tę nieobecność. W związku z tym zakwalifikowali Państwo ten okres jako nieusprawiedliwioną nieobecność.

WAŻNE!

Do czasu usprawiedliwienia nieobecności pracownik nie może żądać wypłaty wynagrodzenia za tę nieobecność.

Nieobecność nieusprawiedliwiona może być przyczyną dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca może też nałożyć na pracownika jedną z kar porządkowych, w tym również karę pieniężną.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK