| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie jeden z pracowników został wybrany na społecznego inspektora pracy. Na pełnienie tej funkcji przeznaczy 15 godzin miesięcznie. W jaki sposób należy mu naliczyć wynagrodzenie za czas pełnienia tej funkcji? Czy powinniśmy zawrzeć umowę i w jakiej formie? Czy to wynagrodzenie należy liczyć do podstawy „trzynastki”?

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na czas realizacji funkcji społecznego inspektora pracy muszą Państwo obliczyć na zasadach ustalonych dla wynagrodzenia urlopowego, z tym że zmienne składniki należy przyjmować z miesiąca, w którym przypadnie zwolnienie. Nie mają Państwo obowiązku zawierać umowy określającej wymiar zwolnienia od pracy, a jej ewentualne zawarcie może nastąpić w wybranej przez Państwa formie, np. pisemnej. Wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia rocznego.

UZASADNIENIE

Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników. Ma na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych wynikających z przepisów prawa pracy. Jest ona zatem powołana do reprezentowania i ochrony interesów wszystkich pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy (art. 1–2 ustawy o społecznej inspekcji pracy).

Społeczni inspektorzy pracy, realizując swoje zadania i uprawnienia, powinni działać poza godzinami pracy. Jeśli jednak istnieje taka konieczność, to w drodze wyjątku mogą wykonywać swoje czynności w godzinach pracy. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, aby pracodawca w porozumieniu ze związkiem zawodowym (jako podmiotem kierującym społeczną inspekcją pracy) ustalił czas niezbędny do wykonywania przez społecznego inspektora pracy przypisanych mu czynności, np. 15 godzin w miesiącu, co pomniejszy czas pracy tego pracownika w danym miesiącu o taką liczbę godzin. Takie porozumienie może być zawarte w formie pisemnej, ale nie musi.

Bez względu na formę zawarcia porozumienia w sprawie wymiaru zwolnienia od pracy na czas pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, za czas niewypracowany w związku z pełnieniem takich czynności społeczny inspektor pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia od pracy należy obliczać zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że zmienne składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości (np. premie, prowizje, wynagrodzenie określone stawką godzinową) obliczamy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK