| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za część miesiąca pracownika przebywającego na urlopie i zwolnieniu chorobowym

Wynagrodzenie za część miesiąca pracownika przebywającego na urlopie i zwolnieniu chorobowym

Aby obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w sytuacji, gdy w jednym miesiącu pracy wystąpią dwie usprawiedliwione nieobecności, pracodawca powinien wyliczyć wynagrodzenie osobno dla każdego rodzaju nieobecności.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – zwanej dalej ustawą). Za wynagrodzenie uważa się natomiast przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, finansowanych ze środków pracownika.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie wlicza się tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Ponadto nie uwzględnia się także tych składników wynagrodzenia, które przysługiwały pracownikowi tylko do określonego terminu – dotyczy to jednak wynagrodzenia należnego po terminie, po upływie którego dany składnik przestał przysługiwać (art. 41 ustawy).

Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej rozporządzenie urlopowe).

Aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, należy wziąć pod uwagę wszystkie te składniki wynagrodzenia pracownika, które są wypłacane stale i mają bezpośredni związek z wykonywaną pracą.

Obliczanie wynagrodzenia urlopowego będzie przebiegało inaczej, gdy pracownik ma wypłacaną stałą pensję, a inaczej, gdy otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. W związku z tym składniki określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. W przypadku zmiennej pensji składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc (wynagrodzenie określone stawką godzinową, akordową lub prowizyjne, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i porze nocnej) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzający miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli ulegają znacznym wahaniom – nawet z 12 miesięcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK